Skip to main content

Papa, yapay zekânın potansiyel tehlikelerine karşı uyarıda bulundu.

Vatikan’ın Devlet Başkanı Papa Francis, yapay zekâ teknolojilerinin yıkıcı olasılıklarına ve olumsuz etkilerine dikkat çekerek, yapay zekânın olası tehlikeleri hakkında küresel bir değerlendirme çağrısında bulundu.

Katoliklerin ruhani lideri Papa’ya göre, en kırılgan ve dışlanmış olanlar pahasına, bu tür cihazların üretiminde ve kullanımında bir şiddet ve ayrımcılık mantığının kök salmaması için uyanık olunması ve üzerine çalışılması gerekiyor.

Papa yaptığı açıklamada, “Yapay zekâ kavramını ve kullanımını sorumlu bir şekilde yönlendirmeye yönelik acil ihtiyaç, insanlığın hizmetinde ve ortak evimizin korunmasında, etik düşüncenin eğitim ve hukuk alanına genişletilmesini gerektirir” ifadelerini kullandı.

Papa, 2015 yılında teknolojinin bir felaket olduğunu kabul etmiş ancak akıllıca kullanılması koşuluyla interneti, sosyal ağları ve metin mesajlarını “Tanrı’nın bir armağanı” olarak nitelendirmişti.

Vatikan 2020 yılında, yapay zekanın etik gelişimini desteklemek ve yüz tanıma gibi teknolojilerin düzenlenmesi için teknoloji devleri Microsoft ve IBM ile güçlerini birleştirmişti.

Kaynak: Pope warns against potential dangers of artificial intelligence – Reuters