Skip to main content

Dünyanın çoğunun evde kalmaya kendini adadığı günlerde, Spotify üzerinden gerçekleşen dinlenmelerde yeni trendler ortaya çıktı.

Son birkaç haftadır insanların dünya genelinde evlere çekilmesiyle birlikte Spotify, müzik ve podcast dinlenmelerinde pek çok açıdan değişim yaşandığını gözlemledi. Örneğin, günlük işe gidip gelme rutini içinde daha az insanın arabasında müzik ve podcast dinlemesi ve evden çalışma oranının artmasıyla, çok daha fazla insan müzik ya da podcast içeriklerini bilgisayar, televizyon, akıllı hoparlör ve oyun konsolları gibi cihazlar üzerinden dinliyor. Ayrıca yemek pişirme ve ev işi temalı çalma listelerinde de artış var. Bu da insanların, bir araya gelme/buluşma odaklı müzikler yerine öncelikle aile ve evdeki işlere yönelik tercihler yaptığını gösteriyor. Meditasyon veya pozitif düşünce gibi kişisel gelişim podcast yayınlarında da artış yaşanıyor.

Spotify açıkladı: Bu yıl en çok kimi dinlediniz?

Yeni podcast’lere ilgi arttı

Spotify, kullanıcıların her şeyi tek bir yerde bulmalarına yardımcı olmak üzere COVID-19 sekmesi oluşturdu. Kullanıcılar, Coronavirus: Fact vs. Fiction (CNN), Coronavirus Global Update (BBC) ve Don’t Touch Your Face (Foreign Policy) gibi podcast yayınlarına sık sık göz atıyor. Gimlet’in Science Vs yayınında COVID-19 salgını ile ilgili birkaç yeni bölüm de yer alıyor.

Ebeveynler çocukları için müzik ve podcast yayınları dinliyor

Çocuk & Aile temalı içeriklerin, özellikle de çocukların uyumalarına yardımcı olacak müziklerin dinlenmesinde artış gözlemleniyor.

Kullanıcıların müzik modu “chill” müzik

Bu zaman zarfında ortaya çıkan bir başka eğilim de şu yönde: Spotify kullanıcıları kendi çalma listelerine daha “chill” müzikler ekliyor,  yani daha akustik, daha az dansa yönelik ve daha önce eklenen müziklere göre daha az enerjili müzikler. Buna ek olarak, daha enstrümantal, vokal sesi yerine enstrüman seslerinin ön planda olduğu müzikler tercih ediliyor.

Spotify yeni ürünlerini duyurdu

Ortak çalma listeleri ve sosyal paylaşım insanları bir araya getiriyor

Bu zaman diliminde, insanları paylaşılan müzikler üzerinden birbirleriyle temasa geçiren ve sanal müzik seansları yapmalarına imkan veren ortak çalma listelerinde artış gözlemleniyor. Spotify kullanıcıları bu günlerde ayrıca, kendi sosyal ağlarında daha fazla içerik paylaşıyor, böylece arkadaş ve takipçilerine uzaktan da olsa neler yaptıklarını yansıtabiliyor.

Canlı konserlerinin dinlenmesinde artış yaşanıyor

Turne ve konserlerin iptal edildiği bu günlerde, çoğu sanatçı online olarak canlı konserlerde sahne almaya başladı. Bunun akabinde kullanıcılar, aynı canlı konserlerde olduğu gibi sanatçıların online konserlerini dinledikten sonra Spotify’a yöneliyor ve sanatçının şarkılarını dinlemeye devam ediyor. James Blake, Indigo Girls, Ben Gibbard, Chloe x Halle, Code Orange ve Jewel gibi sanatçılar, bugüne kadar dinlenme oranı artan pek çok isimden bazıları.

Sağlık & Fitness ve Lifestyle & Sağlık temalı podcastlere ilgi arttı

Spotify’da çok sayıda insan geçen hafta, Sağlık & Fitness ve Lifestyle & Sağlık temalı podcast yayınlarını dinledi. Kullanıcılar ayrıca, “yemek pişirme” ve “yemek tarifleri” gibi kelimeler içeren podcast yayınlarına ilgi gösterdiler. Çalma listelerine gelince, kullanıcılar spor odaklı çalma listelerini bir ay öncesine göre daha çok oluşturuyor ve takip ediyor – koşu, yoga, doğa sesleri ve meditasyon temalı çalma listeleri yükselişte.