GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 03.01.2022 - 11:13

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yeni Euro banknotlarında yer alması önerildi

Avrupa Merkez Bankası, 1 Ocak 2002'de kullanımına başlanan Euro banknotlarının tasarımlarında ilk defa değişikliğe gidecek.

Alman FDP milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi Moritz Körner, 2024 yılında yeniden tasarlanacak olan Euro banknotlarından birinde ABD’li ilaç firması Pfizer ile birlikte Covid-19 mRNA aşısı geliştiren BioNTech’in kurucuları arasında yer alan Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yer alması önerisinde bulundu.

Covid-19 salgını süresince merakla beklenen aşıyı geliştiren çift hakkında Welt am Sonntag gazetesine konuşan Körner, çiftin milyonlarca hayat kurtardığına dikkat çekerek, hayat hikâyelerinin uyum, ilerleme, girişimcilik, bilimsel mükemmeliyet ve göçmenlere açık bir toplumun potansiyelini göstermesi açısından önemli olduğu düşüncesini paylaştı.

Türeci ve Şahin’in resimlerinin yeni Euro banknotları üzerinde yer alıp almayacakları henüz bilinmiyor. Zira 1 Ocak 2002 yılında kullanıma sunulmalarının ardından ilk defa tasarım değişikliğine uğrayacak olan Euroların yeni tasarımları, Avrupa Merkez Bankası’nın 19 Eurozone ülkesinde yürüteceği kapsamlı bir anket sonucunda belirlenecek.

Kaynak: MEP suggests BioNTech founders appear on euro notes – Deutsche Welle