Skip to main content

Oyunlar hayal ürünü dünyaların yanı sıra gerçek yerlerin sanal uyarlamalarında, her yıl milyonlarca insanı benzer hislere ve hayallere sürüklüyor. Bu da turizm için gelecekte yeni bir sayfa anlamına geliyor.

“Şimdi gözlerinizi kapatın ve birlikte hayal edelim” demek isterdim ancak malum yazıyı okuyabilmeniz için gözlerinizin açık olmasına ihtiyacımız var. Ama yine de bir gündüz düşü kurabiliriz. Sizlerden ricam bir filmde izlediğiniz, dünya üzerindeki en güzel yeri hayal etmeniz. Burası Yüzüklerin Efendisi serisindeki Yeni Zelanda’nın uçsuz yeşillikleri de olabilir pek çok filmde gördüğümüz Las Vegas’ın gece boyu süren ışıltısı da. Eminim ki, sizleri etkileyen bir filmin çekildiği o büyülü ortamda bulunmak hoşunuza giderdi. Bu duyguları yalnızca diziler veya sinema filmleri yaratmıyor. Oyunlar da hayal ürünü dünyaların yanı sıra gerçek yerlerin sanal uyarlamalarında, her yıl milyonlarca insanı benzer hislere ve hayallere sürüklüyor. Bu da turizm için gelecekte yeni bir sayfa anlamına geliyor.

Oyunlara yabancı olmanız önemli değil. Birkaç örnekle bu konunun nerede olduğuna birlikte göz atacağız. Geçen sayı bu sayfalarda incelemesine yer verdiğimiz PS4’e özel Marvel’s Spider-Man, New York sokaklarını gezebilmemize ve şehre yukarıdan bakabilmemize fırsat veriyordu. Oyun boyunca gece veya gündüz fark etmeden güzel manzaralar bize eşlik ediyordu. Bazı yapımlar da tarihin tozlu sayfalarını oyun alanı olarak seçerek ilgi çekici görsellerle karşımıza çıkıyor. Benim bu konudaki favorim 2011 çıkışlı Assassin’s Creed: Revelations. Hem iyi bir oyun olması hem de yüz yıllar öncesinin İstanbul’unda bizleri maceralara sürüklemesiyle eşsiz bir deneyimdi. Aksiyon/macera türü oyunlara ve tarihe merakınız varsa Assassin’s Creed: Revelations’ı denemenizde fayda var. Hatta PS4 veya Xbox One sahibiyseniz 2016’da yenilerek çıkan ve bu oyunu da içeren The Ezio Collection’ı tavsiye ederim. Eminim ki, 2011’den beri bu oyunu deneyen milyonların arasında İstanbul’u ziyaret ederken oyundaki anıları gözünde canlanan pek çok insan oldu.

Ülkemizde de örnekleri var
Ülkemizin farklı bölgelerini yerel yapımlarda görmek mümkün. Trabzon Uzungöl, Üsküdar sokakları, Safranbolu ve Nemrut gibi haritalarıyla Zula, güncel örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Oyunlarla duygusal bağ kurmuş, sanal haritalarda defalarca oynamış birisi için bu yerlerin gerçeklerini ziyaret etmek eşsiz bir deneyim yaratacaktır. Günümüzde oyunlar eğlence endüstrisinin önemli bir parçası olmakla kalmıyor, bence bundan da öteye giderek, gençlerin kültürel değerlerle bağ kurulmasını sağlayabilecek bir fırsat haline geliyor.

Biraz da farklı açıdan bakalım
Konuya başka bir açıdan yaklaşıp oyun severleri çekecek işletmeler açan da var. Çin’in Changzhou şehrinde yer alan World Joyland eğlence parkı oyun dünyası ve turizmi birleştiriyor. Fantastik karakterlerin devasa heykelleri arasında geziye çıkabileceğiniz parkta eğlenceli aktivitelere de katılabiliyorsunuz. Dünya üzerindeki örnekler bununla sınırlı kalmıyor. Amsterdam’da yer alan Arcade Hotel, temasını oyun dünyasına dayandırarak birbirine benzeyen standart oteller arasında çıkış yakalamayı deniyor.

Ayın öne çıkan oyunları


>>
Battlefield 5: Battlefield serisi 2000’li yılların başından beri oyun severlerle farklı yapımlarda buluşmaya devam ediyor. Yeni oyun bizleri İkinci Dünya Savaşı’nın bilinmeyen muharebelerine doğru bir yolculuğa çıkartacak. Dönemin popüler oyun modu Battle Royale de içeriğe dahil edilmiş.


>>
Fallout 76: Uzun süredir oyuncularla olan başka bir seri yeni yapımıyla geri geliyor. Her karışını gezebileceğiniz devasa bir haritada, nükleer savaştan çıkmış Batı Virginia topraklarında hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. asit anlattığımıza bakmayın Fallout 76 oldukça derin bir oyun.

Tolgay Karabulut, Twitch yayıncısı/Xtreme