Skip to main content

Tesla bu hafta uygun bütçeli aracı Model 3 için üretime geçerken, İsveç merkezli ünlü otomobil markası Volvo, 2019’dan itibaren sadece hibrit ve elektrikli modeller üreteceğini duyurdu.

Otomotiv sektöründe teknolojik gelişmelerle birlikte yaşanan dönüşüm yeni bir rekabet alanı yaratacağa benziyor. Elon Musk‘ın Model 3‘ün seri üretime geçeceğini açıklamasından kısa süre sonra, merkezi İsveç’te bulunan Volvo’dan içten yanmalı motor üretimini tamamen durduracağı haberi geldi. Böylece Volvo, içten yanmalı motorların ölüm fermanını açıklayan ilk anaakım otomobil markası oldu.

Otomotiv piyasasında elektrikli ve hibrit araçların oranı hala oldukça düşük. Ayrıca Volvo henüz tamamen elektrikli bir modele sahip olmadığı için bu alanda rakiplerinin gerisinde yer alıyor. Bu nedenle, Volvo’nun kararı radikal ve cesurca bir atılım olarak değerlendiriliyor. Şirketin CEO’su Hakan Samuelsson’un belirledikleri strateji hakkındaki yorumu; müşterilerinden gelen elektrikli otomobil talebinin sürekli arttığı, aldıkları kararın riskleri olsa da, içten yanmalı motorlara takılıp kalmanın daha büyük riskler taşıdığı şeklinde.

Volvo’nun çatı şirketi Geely’den yapılan açıklamaya göre, Volvo üç yıl içinde beş yeni tamamen elektrikli otomobil tanıtacak, üst düzey elektrikli modellerini Tesla ve Mercedes AMG gibi lüks otomobillerin alternatifi olması beklenen Polestar markasıyla üretecek. Tanıtılacak beş modelin üçü Volvo, ikisi Polestar markası taşıyacak.

1927 yılında İsveç’te kurulan Volvo Cars, önce Ford Motor Company’ye, ardından 2010 yılında da Çinli Geely’ye satılmıştı, ancak ana ofisi hala İsveç’te bulunuyor. Volvo, ilk tamamen elektrikli otomobilini 2019 yılında piyasaya sunacağını geçen Mart ayında duyurmuştu.