Skip to main content

E-ticaret devi beş dalda Oscar’a aday oldu, üç ödülle evine döndü.

E-ticaret devi Alibaba, 24 Şubat Pazar gecesi açıklanan Oscar ödüllerinde En İyi Film Ödülü’nü kazandı. Alibaba, sinema sektöründeki iştiraki olan Alibaba Pictures’ın yapımcılarından olduğu “Yeşil Rehber” (Green Book) ile En İyi Film Oscar’ını almaya hak kazandı. Filmin diğer yapımcıları ise Participant Media ve Dreamworks Pictures.

Yeşil Rehber’e beş adaylık

“Yeşil Rehber” En İyi Film de dâhil olmak üzere En İyi Özgün Senaryo (Peter Farrelly) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali) dallarında üç ödüle layık bulundu. Film ayrıca En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kurgu dallarında da Oscar adayı idi. “Yeşil Rehber” Kasım 2018’de başlayan ödül sezonunda toplam 18 adaylık elde ederken, Ocak’ta duyurulan ve “Oscar’ın habercisi” olarak kabul edilen Altın Küre’de de En İyi Müzikal/Komedi Filmi, En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında eve ödülle döndü.

Afro-Amerikan piyanist ve şoförünün hikâyesi

Yönetmenliğini Peter Farrelly’nin üstlendiği “Yeşil Rehber”, ünlü bir piyanist ve konser turnesi kapsamında şoförünün hikâyesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşarken,  Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergâhları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır. Filmde Tony Lip’i Viggo Mortensen canlandırırken, Dr. Don Shirley rolünde ise Mahershala Ali karşımıza çıkıyor.

Filmin Türkiye hasılatı 328 bin lira

“Yeşil Rehber” 16 Kasım 2018’de gösterime girdi ve boxofficemojo.com’daki verilere göre, 24 Şubat itibarıyla 144 milyon dolar hasılat yaptı. Filmin ABD hasılatıysa 69,6 milyon dolar iken, yapım bütçesi de 23 milyon dolar olarak belirlendi. “Yeşil Rehber”in ülkemizdeki performansı ise şöyle: 30 Kasım 2018’de seyirciyle buluşan film, boxofficeturkiye.com’a göre,  328 bin 400 TL gişe geliri elde etti ve 18 bin 737 seyirciye ulaştı.

Çinli internet devlerinin film yapımcısı olarak değerlendirmesini ise şu yazımızda okuyabilirsiniz.