Skip to main content

Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, kurumsal müşterileri için temel fonksiyonları otomatikleştiriyor.

Oracle dün dünyanın ilk kendi kendini yöneten, güvenli kılan ve onaran veritabanı bulut hizmeti olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu duyurdu. Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, veri ambarının iş yükü ve veri hacmi değişse bile yapılandırma, ayar ve yönetim fonksiyonlarının herhangi bir karmaşası olmadan Oracle Veritabanı’nın analitik özellikleri, güvenliği ve yüksek oranda kullanılabilirliğinin tamamını sunabiliyor. Oracle Satış Danışmanlığı Direktörü Nuri Cömert’ten çözüme ilişkin değerlendirmelerini aldık.

Oracle Satış Danışmanlığı Direktörü Nuri Cömert, “Başkanımız Larry Ellison’ın deyişiyle neredeyse internetin getirdiği değişiklik kadar büyük bir değişikliğin duyurusu yapıldı. Duyuru kendi kendini yönetebilen, kendi kendini güvenlik altına alabilen ve kendi kendini onarabilen bir ürün ailesinin duyurusuydu” diyor. Cömert’e göre, bundan sonraki Oracle ürünlerinin bulut üzerinde dönüşümü anlamında da önemli bir adım aslında. Kendi kendini yöneten yaklaşımla gelecekte daha az insan hatasıyla yönetilebilecek, daha iyi çalışacak, daha doğru karar verebilecek. Cömert bunu, “Bundan sonra bunu kullanacak teknik ekiplerin yönetmekten ziyade gerçekten kendi yapacakları işe yoğunlaşacağını söyleyebiliriz” şeklinde açıklıyor.

Nuri Cömert’e bu çözümün geçmişteki çözümlerden farkını sorduğumuzdaysa, “Daha önceden veritabanı operasyonunu yönetenler bu veritabanı  yazılımının düzgün çalışması için arka planda birçok çalışmayı yerine getiriyorlardı. Performansı takip etme zorunda kalıyorlardı, ürettiği dosyaları takip edip olası hataları düzeltecek adımlar atıyorlardı. Bunlara ek olarak asıl yazılım geliştirmesi yapması gerekenlere yardımcı oluyorlardı” ifadesiyle açıklıyor. Kendi kendini yöneten yaklaşımıyla arka plandaki çalışmaların hemen hemen büyük çoğunluğunu bu yeni veritabanı yazılımının yapısı kendi üzerine aldığını dile getiren Cömert,  “Verinizi bu yazılımın üzerine koyuyorsunuz, bu verinin üzerinde sizin göndereceğiniz sorgulara en hızı nasıl yanıt verilir? Gerisini yazılım çözümlüyor” bilgisini veriyor. İkinci noktaysa güvenlik. Nuri Cömert, zaman zaman internette duyduğumuz güvenlik açıklarını kendi kendini yöneten bu yapıda çözebildiğini aktarıyor. Yazılım, log’lara bakarak akıl yürütüyor ve hata geldiğini görerek, ortaya çıkan güvenlik açığını yamalayabiliyor.

Oracle’ın çözümüyle kurumlar kesintisiz çalışabilecek

Cömert, yazılımın kendi kendini onarmasını, “Kendi kendini onarması için onarılacak şeyin farkında olması gerekiyor. Normal şartlarda birçok yazılım bu türden sufleleri verir zaten. Bu hataları dile getirir. Fakat bunlara bakan veritabanını yöneten kişinin bu hataları ilişkilendirmesi gerekir” şeklinde açıklıyor. Kendi kendini yöneten çözümde bunu yapan bir yapay zekâ var. Bu yapay zekâ, bu çalışmayı sürekli yapıyor. Bu ilişkiyi (korelasyon) kurduğu zaman da ilgili araştırmayı yapıyor ve bunun kapatılması için gerekli faaliyeti yürütüyor. Yani, yamalamayı yapıyor. Cömert ayrıca operasyonun kesintisiz yürütülmesi önemli olduğuna dikkat çekiyor: “Kendi kendini yöneten platformda yüzde 99,995 oranında bunu başarabiliyoruz. Ayda 2 dakikadan daha az planlanmış ya da planlanmamış kesinti anlamına geliyor. Bunun olması için birçok şeyin otomatikleştirilmesi gerekiyor.”

Cömert’ten kendi kendini yöneten bu sisteminin şirketlere faydaları hakkında da bilgi aldık. Cömert bu faydaları, “Bu tür kendi kendini yöneten yazılımların “hatasız” yönetebilmeleriyle kıymetli insan kaynaklarını değeri daha yüksek işlere yönlendirebilecekler. Altyapıyla ilgili işleri Oracle üstlenmiş olacak. İkinci fayda ise işletmelere daha düşük maliyete işlerini yapabilmesinin yolunu açıyoruz. Kendi kendini yönetebilen sistem, kurumun maliyetlerini de otomatik olarak düşürecek. Diğer fayda ise kurumlar kesintisiz çalışma olanağına kavuşmuş olacak” ifadeleriyle açıkladı.