Skip to main content

OpenAI, ChatGPT’nin üniversitelere yönelik versiyonu “ChatGPT Edu”yu duyurdu.

OpenAI, üniversitelere yönelik yeni bir ChatGPT sürümü olan “ChatGPT Edu” sürümünü duyurdu. Şirketin dün yayımladığı blog yazısına göre ChatGPT Edu; öğrenciler, akademisyenler ve öğretim üyeleri için özel olarak geliştirildi.

OpenAI, ChatGPT Edu’yu, Oxford, Pennsylvania, Teksas, Arizona State University ve Columbia Üniversitesi gibi üniversitelerin ChatGPT Enterprise ile elde ettikleri başarıları gördüğü için oluşturduğunu belirtiyor.

GPT-4o tarafından desteklenen ChatGPT Edu, metin ve görüntü üzerinden mantık yürütebiliyor ve veri analizi gibi gelişmiş araçları kullanabiliyor.

OpenAI tarafından paylaşılan bilgilere göre, ChatGPT Edu; metin yorumlama, kodlama ve matematik gibi konularda GPT-4o’dan güç alabilecek. Şirket yeni sürümün veri analizi, web erişimi, belge özetleme gibi gelişmiş yeteneklere sahip olduğunu söylüyor. ChatGPT Edu’da GPT modelleri ile üniversitelerin kendi verileriyle eğitilmiş ChatGPT’nin özel versiyonlarını oluşturma ve bunları üniversite çalışma alanlarında paylaşma gibi yetenekler de bulunacak. Bunun yanı sıra ChatGPT Edu’nun mesaj limitlerinin ücretsiz sürümüne göre çok daha yüksek olduğunu ve 50’den fazla dili desteklediğini de belirtelim. OpenAI, ChatGPT Edu’da yer alan konuşmaların ve verilerin OpenAI’ın modellerini eğitmek için kullanılmayacağını söylüyor.

Kaynak: Introducing ChatGPT Edu – OpenAI