Skip to main content

OpenAI, The New York Times’ın açtığı telif hakkı davasını “mesnetsiz” olarak nitelendirdi.

Hatırlarsanız çok kısa bir süre önce The New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açmıştı. OpenAI, The New York Times’ın telif hakkı davasına kamuoyuna açık bir şekilde yanıt vererek davayı “mesnetsiz” olarak nitelendirdi ve medya kuruluşuyla hâlâ bir ortaklık kurmayı umduğunu ifade etti.

OpenAI, “Gazeteciliği destekliyoruz, haber kuruluşlarıyla işbirliği yapıyoruz ve New York Times davasının mesnetsiz olduğuna inanıyoruz” diye başlayan “OpenAI and journalism” başlıklı blog yazısında Times’ın “hikâyenin tamamını anlatmadığını” vurguladı. Özellikle ChatGPT’nin Times hikâyelerini kelimesi kelimesine yeniden ürettiği iddialarına karşı çıkan şirket, Times’ın komutları (prompt) manipüle ederek makalelerden alıntılar yaptığını ileri sürdü.

OpenAI, “Bu tür komutları kullanırken bile, modellerimiz tipik olarak New York Times’ın ima ettiği gibi davranmıyor, bu da ya modele yeniden üretim (regurgitate) talimatı verdiklerini ya da örneklerini birçok denemenin ardından özenle seçtiklerini gösteriyor” dedi.

OpenAI, geniş dil modellerindeki yeniden üretimi azaltmaya çalıştığını ve Times’ın davayı açmadan önce bu yeniden üretimin örneklerini paylaşmayı reddettiğini iddia ediyor.

Kelimesi kelimesine örneklerin birden fazla üçüncü taraf web sitesinde çoğalan eski makalelerden alınmış gibi göründüğünü söyleyen OpenAI, içeriği kasıtsız olarak yeniden üreten Gözat (Browse) adlı bir ChatGPT özelliğini kaldırdığını da kabul etti.

Öte yandan şirket yapay zekâ modellerinin yeni sorunları öğrenmesi ve çözebilmesi için “muazzam insan bilgisi birikimi”ne erişmesi gerektiği yönündeki uzun süredir devam eden görüşünü sürdürdü. Şirket, telif hakkıyla korunan çalışmalara sahip olma konusundaki yasal haklara saygı duyduğunu, yapay zekâ modellerinin internetten alınan verilerle eğitilmesinin, telif hakkıyla korunan eserlerin yeniden kullanılmasına izin veren adil kullanım kurallarına tabi olduğuna inandığını yineledi.

Yakın zamanda İngiltere Lordlar Kamarası’na benzer bir argüman sunarak, telif hakkıyla korunan içeriğe erişim olmadan ChatGPT gibi bir yapay zekâ sisteminin kurulamayacağını iddia eden OpenAI, yapay zekâ araçlarının, “insan zekâsı ve deneyiminin tüm çeşitliliğini ve genişliğini temsil etmek” için telif hakkıyla korunan çalışmaları içermesi gerektiğini söyledi.

Ancak OpenAI, Axel Springer ve The Associated Press ile imzaladığına benzer bir ortaklık için Times ile görüşmelere devam edebileceğini umduğunu söyledi. Şirket, “The New York Times’ın uzun geçmişine saygı duyuyoruz ve yapıcı bir ortaklık konusunda umutluyuz” dedi.

Kaynak: OpenAI claims The New York Times tricked ChatGPT into copying its articles – The Verge