Skip to main content

OpenAI, GPT’ler için uygulama mağazası GPT Store’u açtı. Şirket ayrıca ChatGPT Team adlı abonelik planını duyurdu.

Hatırlarsanız geçen hafta OpenAI’ın GPT’ler için uygulama mağazası GPT Store’u bu hafta açacağını sizlere aktarmıştık. Şirket yaptığı açıklamada GPT Store’u resmen açtığını, bunun yanı sıra daha küçük ekipler için “ChatGPT Team” adlı yeni bir abonelik planını kullanıma sunduğunu duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre; GPT Store, geliştiricilerin ve kullanıcıların viral chatbpt’un özel sürümlerini paylaşmalarına ve bunlardan kâr elde etmelerine olanak tanıyor. ChatGPT Team ise veri güvenliği sunarken ve daha uzun sorguları desteklerken kullanıcı başına aylık 25 ila 30 dolara mal oluyor.

GPT Store, OpenAI’ın ChatGPT’nin teknoloji dünyasındaki şöhretini, tıpkı Apple’ın App Store’da yaptığı  gibi gelirden pay alarak ücretli bir iş modeline dönüştürmesine olanak tanıyor. Herkesin kodlama bilgisine gerek olmadan GPT oluşturup paylaşabileceğini ancak içerik üreticilerinin gerçek adlarını paylaşan veya kullanıcıları doğrulanmış bir web sitesine yönlendiren bir Builder Profile (Oluşturucu Profili) oluşturmaları gerektiğini belirtelim. OpenAI, GPT üreticilerine yönelik bir gelir programının yılın ilk çeyreğinde geleceğini, ilk olarak ABD’li üreticilere kullanıcıların GPT’leriyle etkileşimine göre ödeme yapılacağını söyledi.

ChatGPT Team ise OpenAI’ın tanımıyla, iş yerinde ChatGPT’den en iyi şekilde yararlanmak için güvenli, işbirliğine dayalı bir çalışma alanı sağlıyor. Ağustos ayında piyasaya sürülen ChatGPT Enterprise’ın aksine, Team planı binlerce dolara mal olmuyor ya da şirketin satış ekibiyle görüşme yapılmasını gerektirmiyor. Bunun yerine, ChatGPT Plus veya Enterprise’a abone olan herkes aylık 30 dolar (aylık faturalandırıldığında) veya 25 dolar (yıllık) karşılığında Team’e katılabiliyor.

OpenAI’ın aktardıklarına göre ChatGPT Team, daha uzun sorgular için daha geniş (32.000 jetonlu) bağlam penceresiyle GPT-4’e erişim sunuyor. Buna ek olarak, aboneler daha yüksek mesaj sınırlarına sahip oluyor. OpenAI, Enterprise paketinde olduğu gibi, modellerini ChatGPT Team abonelerinin verileri veya konuşmaları üzerinden eğitmeyeceğini söylüyor.

Team abonelik planı aynı zamanda ekip yönetimi  için bir yönetici araçları sunarak güvenli bir çalışma alanı sağlıyor. Plandaki Team üyeleri ayrıca özel GPT’ler oluşturup paylaşabiliyor. Bunun yanı sıra OpenAI, ChatGPT Team abonelerinin “yeni özelliklere ve iyileştirmelere erken erişim” elde edeceğini söylüyor.

Kaynak: ChatGPT maker OpenAI launches GPT Store and a subscription tier for teams – engadget