Skip to main content

OpenAI, ChatGPT’yi daha güvenli bir hale getirmek için “Hata Ödül Programı” başlattı. Hataları bulanlara 200 ilâ 20 bin dolar arasında para ödülü verilecek.

OpenAI, ChatGPT’deki hataları bulmak için önemli bir adım attı. Şirket, yapay zekâ sistemindeki herhangi bir güvenlik açığını veya başka sorunları bildiren kişileri ödüllendirmek için bir “Hata Ödül Programı” başlattığını duyurdu.

Araştırmacılardan teknolojiyle ilgilenen insanlara kadar herkese açık olan program kapsamında OpenAI’ın sistemlerindeki açıkları bulanlar, 200 ilâ 20 bin dolar arasında para ödülü alabilecek.

Hatırlarsanız ChatGPT, geçen ay bazı kullanıcıların diğer kişilerin sohbet geçmişlerinin başlıklarını görmesinin ardından devre dışı bırakılmış ve geçici bir süre erişilemez hale gelmişti. Gizlilik ihlali yapıldığı için oldukça tepki çeken bu olayın ardından OpenAI’ın Hata Ödül Programı’nı duyurması şaşırtıcı değil.

Başlattığı program ile mahremiyet ve güvenliğe önem verdiğini gösteren OpenAI, yaptığı açıklamada misyonunun, herkese fayda sağlayan yapay zekâ sistemleri oluşturmak olduğunu belirterek “Bu amaçla, yapay zekâ sistemlerimizin güvenli olmasını sağlamak için araştırma ve mühendisliğe büyük yatırımlar yapıyoruz. Ancak, her karmaşık teknolojide olduğu gibi, güvenlik açıklarının ve kusurların ortaya çıkabileceğini biliyoruz. Şeffaflık ve iş birliğinin bu gerçeği ele almak için çok önemli olduğuna inanıyoruz. İşte bu nedenle, güvenlik araştırmacıları, etik korsanlar ve teknoloji meraklılarından oluşan küresel toplulukları sistemlerimizdeki güvenlik açıklarını tespit etmemize yardımcı olmaya davet ediyoruz” dedi.

OpenAI’ın başlattığı bu programın işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek.

Kaynak: OpenAI launches a bug bounty program for ChatGPT – engadget