Skip to main content

OpenAI, sürekli gündemde kalmayı başarıyor; bu kez güvenlikle ilgili iki önemli sorunla karşı karşıya.

Gündemden hiç düşmeyen OpenAI, bu sefer güvenlik endişeleriyle ilgili iki büyük sorunla gündeme geldi. İlk sorun, ChatGPT için Mac uygulamasıyla ilgiliyken, ikincisi şirketin genel olarak güvenlik konularını nasıl ele aldığıyla ilgili daha geniş endişelere işaret ediyor.

Bu haftanın başlarında mühendis ve Swift geliştiricisi Pedro José Pereira Vieito, Mac ChatGPT uygulamasında kullanıcı konuşmalarının şifrelenmeden düz metin olarak saklandığını ortaya çıkardı. Yerel dosyaların düz metin olarak saklanması, potansiyel olarak hassas verilerin diğer uygulamalar veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından kolayca görüntülenebileceği anlamına geliyor. Bu güvenlik sorununun ortaya çıkmasının ardından OpenAI, macOS için ChatGPT uygulamasında yerel olarak depolanan sohbetlere şifreleme ekleyen bir güncelleme yayınladı.

OpenAI’ın güvenlikle ilgili yaşadığı ikinci sorun ise aslında 2023 yılında ortaya çıktı ancak etkileri bugüne kadar devam etti. Paylaşılan bilgilere göre geçen yıl bir hacker, şirketin dahili mesajlaşma sistemlerine yasadışı erişim sağlayarak OpenAI hakkında bazı bilgiler ele geçirmişti. The New York Times’ın haberine göre, OpenAI teknik program yöneticisi Leopold Aschenbrenner, şirketin yönetim kuruluna güvenlik endişelerini iletti ve hacklemenin yabancı rakiplerin yararlanabileceği iç güvenlik açıkları anlamına geldiğini öne sürdü.

Aschenbrenner şimdi, OpenAI hakkındaki bilgileri ifşa ettiği ve şirketin güvenliği ile ilgili endişeleri gün yüzüne çıkardığı için kovulduğunu söylüyor.

Bir OpenAI temsilcisi ise The Times’a yaptığı açıklamada, “Aschenbrenner’in güvenli AGI (yapay genel zekâ) oluşturma konusundaki kararlılığını paylaşıyor olsak da, o zamandan beri çalışmalarımızla ilgili ileri sürdüğü iddiaların çoğuna katılmıyoruz” ve çıkışının ihbar sonucu olmadığını ekledi.

Uygulamalardaki güvenlik açıkları ve hacker’ların ihlalleri her teknoloji şirketinin yaşadığı bir şey. Ancak ChatGPT’nin büyük oyuncuların hizmetlerine geniş ölçüde entegre edilmiş olması ve OpenAI’ın sektördeki konumu düşünüldüğünde, bu son yaşanan olaylar şirketin verilerini yönetip yönetemeyeceği konusunda daha endişe verici bir tablo çiziyor.

Kaynak: OpenAI hit by two big security issues this week – engadget