Skip to main content

OpenAI, ChatGPT ve Whisper’ın yapay zekâ modellerini kendi API’ı üzerinden geliştiricilerin kullanımına sundu.

OpenAI, geliştiricilerin ChatGPT ve Whisper modellerini uygulamalarına ve ürünlerine bir API aracılığıyla entegre etmesine izin verdiğini açıkladı.

OpenAI Başkanı Greg Brockman, ChatGPT’nin değiştirilmemiş veya farklı sürümlerini uygulamalarına entegre etmelerine imkân tanıyan ChatGPT API’nin popüler chatbot’un arkasındaki aynı yapay zekâ modeli olan “gpt-3.5-turbo” tarafından desteklendiğini söylüyor. Brockman ayrıca, 750 kelime başına 0,002 ABD Doları olarak fiyatlandırılan API’ın “sohbet dışı” uygulamalar da dahil olmak üzere bir dizi deneyimi destekleyebileceğini iddia ediyor.

OpenAı ChatGPT API’ın yanı sıra konuşmayı yazıya dönüştüren Whisper’ın da yapay zekâ modelini kendi API’ı üzerinden geliştiricilerin kullanımına sundu.Geliştiriciler, API’daki modeller aracılığıyla Whisper’ın konuşmayı yazıya dönüştüren teknolojisini uygulamalarına entegre edebilecek.

Dakikası 0,006 ABD doları olarak fiyatlandırılan Whisper, OpenAI’nin birden çok dilde sağlam transkripsiyona ve bu dillerden İngilizce’ye çeviriye olanak sağladığını iddia ettiği otomatik bir konuşma tanıma sistemi. Whisper, M4A, MP3, MP4, MPEG, MPGA, WAV ve WEBM gibi çeşitli biçimlerdeki dosyaları alabiliyor.

OpenAI başkanı Greg Brockman’a göre Whisper’ı farklı kılan şey, web’den toplanan 680.000 saatlik çok dilli ve çoklu görev verileri üzerinde eğitilmiş olması. Bu da benzersiz aksanların, arka plan gürültüsünün ve teknik jargonunun daha iyi tanınmasına yol açıyor.

Ancak Whisper’ın, özellikle bir sonraki kelime tahmini alanında sınırlamaları var. Sistem büyük miktarda gürültülü veri üzerinde eğitildiğinden, OpenAI, Whisper’ın muhtemelen hem konuşmadaki bir sonraki kelimeyi tahmin etmeye hem de ses kaydını kendisi yazıya dökmeye çalıştığı için transkripsiyonlarına gerçekte konuşulmayan sözcükler ekleyebileceği konusunda uyarıyor.

Kaynaklar:

OpenAI debuts Whisper API for speech-to-text transcription and translation – TechCrunch

OpenAI launches an API for ChatGPT, plus dedicated capacity for enterprise customers – TechCrunch