Skip to main content

Sam Altman, insan ömrünü en az 10 yıl uzatmayı hedefleyen girişim Retro Biosciences’a 180 milyon dolar yatırım yaptı.

Yaşlanma karşıtı buluşlar insan ömrüne 10 sağlıklı yıl ekleyebilir mi? İşte son zamanlarda adını ChatGPT ile sıkça duyduğumuz OpenAI CEO’su Sam Altman da bunu öğrenmeye çalışıyor.

MIT Technology Review’da yer alan bir habere göre Sam Altman, yaşa dayalı hastalıkları ortadan kaldırarak insan ömrünü en az 10 yıl uzatmayı hedefleyen biyoteknoloji girişimi Retro Biosciences’a 180 milyon dolar yatırım yaptı.

MIT Technology Review’a konuşan Altman, kişisel servetinin büyük bir kısmını Retro Biosciences’a yatırdığını belirtti. Habere göre, Sam Altman çok farklı ama eşit derecede iddialı iki hedefi daha finanse etmek için banka hesabını boşalttığını söylüyor: Sınırsız enerji ve daha uzun ömür. Bunlardan biri, 375 milyon dolardan fazla para akıttığı füzyon enerjisi girişimi Helion Energy, diğeri ise 180 milyon dolarlık yatırım yaptığı Retro Biosciences.

Joe Betts-LaCroix, Sheng Ding ve Matt Buckley tarafından kurulan Retro Biosciences, hücresel yeniden programlamaya, hücrelerin toksinleri atmak için kullandığı otofaji olarak bilinen sürece odaklanıyor.

Kaynak: Sam Altman invested $180 million into a company trying to delay death – MIT Technology Review