Skip to main content

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Hürriyet’te yer alan habere göre; artık Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden ya da mail ortamından…Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile radikal kararlar almaya hazırlanıyor.
Hürriyet’te yer alan habere göre; artık Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden ya da mail ortamından şarkı ve film paylaşımı yasaklanacak. Paylaşanları robot yazılım yakalayacak. Yasayı ihlal edene 2 bin TL’ye kadar para, CD çoğaltana ise 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile telif hakkının daha fazla garanti altına alınacağını belirtti.
Düzenlemeyle radikal kararlara imza atılacağını savunan Çelik, yeni çalışma ile kullanıcılar bilgisayarındaki film, müzik, kitap, fotoğrafı paylaştığında suç işlemiş olacağına dikkat çekti. Linkin yasal bir yeri adres göstermek olduğunu söyleyen Çelik, link paylaşımının bir cezası olmadığını belirtti. 

Serbest paylaşım dönemi bitiyor
Twitter ve Facebook üzerinden her gün milyonlarca şarkı ve film paylaşımı yapılıyor. Kütür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, yapılacak yasal düzenleme ile Türkiye’de sınırı hiç çizilmeyen bir alanın sınırlarını belirleyecek. Paylaşım serbest dönemini bitirerek, eser sahiplerinin haklarını internet üzerinden de koruyacak. Çalışmanın bir benzeri Fransa’da bulunuyor, ancak Türkiye’de yapılan değişikliğin, kapsadığı alan ve getirdiği yenilik ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyacağı bildirildi.