Skip to main content

Dünya çapında sosyal medya ve CDN üzerinden müzik dinleyenlerin sayısının 2012’de ciddi oranda yükseldi Yayın ve bulut bilişim çözümleri sunan Medianova, dünya genelinde sosyal medya ve CDN (Content Delivery Network)…Dünya çapında sosyal medya ve CDN üzerinden müzik dinleyenlerin sayısının 2012’de ciddi oranda yükseldi


Yayın ve bulut bilişim çözümleri sunan Medianova, dünya genelinde sosyal medya ve CDN (Content Delivery Network) üzerinden müzik dinleyenlerin sayısının 2012 yılında şaşırtıcı oranda yükseldiğini açıkladı. 

Medianova CEO’su Serkan Sevim, güvenilir veri analiz şirketi Next Big Sound’un yayınladığı, dünya verilerine yer veren rapora dayanarak 2012 yılında bazı sanatçıların ‘100 milyar adede yakın bağımsız dinlemeye ve 5 milyarın üzerinde yeni hayrana’ ulaştığını belirtti. 
Next Big Sound’un sosyal medya ve CDN kanalları üzerinden topladığı online istatistiklere göre 2012’de online müzik dinlemede yüzde 45 büyüme kaydedildi. Sanatçıların kazandığı yeni hayranların sayısı ise yüzde 67 arttı. 
Sosyal medyayı etkin kullanan sanatçıların satışları artıyor

Next Big Sound’un elde ettiği veriler 2012 yılında müzisyenlerin Twitter ve Facebook gibi sosyal platformlardaki aktivitelerinin de önceki yıllara göre önemli oranda arttığını gösteriyor. Raporda, ‘en sosyal albüm’ listesinde ilk üç sırada yer alan grupların hayran kitlesinde, hayranlarıyla olan iletişiminde ve satışlarında önemli artış kaydedildiği belirtiliyor.