Skip to main content

Olympus, 1,7 milyar dolar’lık bir kayıbın üstünü kapattıkları gerekçesiyle hem eski hemde görevlerine devam eden 20 kişilik bir yönetici grubuna dava açmaya hazırlandığı söyleniyor. Yomiuri gazetesine göre, Japon kamera üreticisi…

Olympus, 1,7 milyar dolar’lık bir kayıbın üstünü kapattıkları gerekçesiyle hem eski hemde görevlerine devam eden 20 kişilik bir yönetici grubuna dava açmaya hazırlandığı söyleniyor.

Yomiuri gazetesine göre, Japon kamera üreticisi şirketi 20 kişilik bir grup yöneticisinden 1,2 milyar dolarlık tazminat adına mahkemeye başvuracağı yazıldı. Yapılan suçlamalara göre şirket, Gyrus Group Plc’nin 2008 yılındaki alımındaki danışmanlarına şişirilmiş ücretler verirken, üç farklı Japon şirketinin alımında, ‘iyi niyet’ sebebiyle fazla para ödedi.

Bunun yanı sıra yayınlanan raporda, 6 yönetim kurulu üyesinin de aralarında bulunduğu yöneticilerin bu sahtekarlıkları göz göre göre onayladıkları iddia ediliyor.

Olay ilk olarak şirketin yabancı başkanı Micheal Woodford’un dış basına ve görevlilere yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Woodford, bu açıklamadan kısa bir süre sonra görevinden alınmıştı.

Olympus, bu rapora yanıtını yarın vereceğini açıkladı.

Sizce bu olay Olympus şirketinin satışlarını etkileyecek mi?

Haber kaynak: bloomberg.com