Skip to main content

12 Aralık Pazartesi günü itibariyle, ‘Okullar için YouTube’ ile okuldaki öğrenciler sadece onaylanmış içeriğe erişebilecekler. YouTube, öğrencilerin dikkatini dağıttığı gerekçesiyle internet sitesini yasaklayan eğitim kurumlarına, ‘Okullar için YouTube’ projesini açıkladı….

12 Aralık Pazartesi günü itibariyle, ‘Okullar için YouTube’ ile okuldaki öğrenciler sadece onaylanmış içeriğe erişebilecekler.

YouTube, öğrencilerin dikkatini dağıttığı gerekçesiyle internet sitesini yasaklayan eğitim kurumlarına, ‘Okullar için YouTube’ projesini açıkladı. Böylelikle ilgili okullar, YouTube EDU adresi alarak, öğrencilerin yalnızca eğitim içerikli video’ları izlemelerine olanak tanıyacak. Bu uzantıda bulunan yaklaşık 45.000 eğitim içeriği, Smithsonian, TED ve University of Berkeley California gibi eğitim partnerleri tarafından sağlanıyor.

YouTube Pazar günü kendi blog sayfasında bu kararlarını şöyle açıkladı: ‘Öğretmenlerin sınıf içinde video göstermek istediklerini, fakat öğrencilerin şirin bir kedi video’su veya uygun olmayan video’lar ile dikkatlerinin dağılacağından korkuyorlar. Okullarında YouTube’u tamamen yasaklayan kurumlar bu dikkat dağılımını engellemeyi başarsalar bile, fotosentez yapan bir bitkinin veya antik çağda Yunanistan’ın neye benzediğini gösteren yüzlerce eğitici videosunu  da engellemiş oluyorlar. Bu durumu ele almak adına, Okullar için YouTube adlı ağı geliştirdik’.

Ders esnasında video göstermek isteyen öğretmenler, sitenin eğitim seviyesi ve konu başlığı gibi seçenekleri ile istedikleri video’ları bulabilecekler. İçerik, anaokulundan üniversite’ye kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Sitede yer almayan bir video’yu göstermek isteyen öğretmenlerse, normal YouTube sitesinde gezinirken rastladıkları ‘uygun’ içerikleri ‘Playlist’e ekleyerek, okuldan erişebilecekler.

YouTube kısa bir zaman önce Disney ile işbirliği yaptığını duyurmuş, sitesinin tasarımın değiştirmiş ve yakın bir zaman sonra izleyicilerine çok sayıda online kanal izleme olanağı sunacağını bildirmişti.

Siz ‘Okullar için YouTube’un faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?