Skip to main content

Yemeksepeti 15 yıl önce ilk kurulduğunda, internetin evlerden önce ofislerde yaygınlaştığı dönemlerdeydik. Bu nedenle siparişlerinin büyük bir kısmı ofislere gidiyordu. Şartlar değişse de, gelenek hala bozulmadı. Bugün ideal mesai yemeği denilince, birçoğumuzun aklına dışarıdan yemek siparişi geliyor

Tüm Türkiye verileri incelendiğinde, Yemeksepeti’ne günde gelen 100 bin siparişin yüzde 15’i ofislerden sipariş ediliyor. Ofislerde genellikle tek bir kullanıcının hesabından toplu sipariş veriliyor. Bu nedenle ofis çalışanları içerisinde Yemeksepeti sayesinde karnı doyan kişi sayısı aslında bu orandan çok daha yüksek. Sepet tutarlarına bakıldığında da, ofis çalışanlarının Yemeksepeti’nin geneline göre ortalama yüzde 16 daha fazla harcadığı görülüyor.

En çok sipariş Maslak’tan veriliyor

Tüm Türkiye’de ofise en çok sipariş verilen semtlere bakıldığında ise, iş merkezlerinin yoğunlaştığı bölgelerle örtüştüğü görülüyor. Semtlerde ilk 10 şu şekilde sıralanıyor: Maslak, Levent, Etiler, Esentepe, Gayrettepe, Beyoğlu, Ataşehir, Şişli, Nişantaşı ve Mecidiyeköy. Tümü İstanbul’da olan bu ilk 10’un haricinde, İzmir’de Alsancak ve Ankara’da ise Gaziosmanpaşa öne çıkıyor.

Ofis çalışanları en çok ne yiyor?

Yemek tercihleri içinde ise burger, kebap ve döner gibi hızlı ve rahat şekilde yenebilecek alternatifler öne çıkıyor. Pizza, ofiste çalışma arkadaşlarıyla paylaşılabilecek bir seçenek olması sebebiyle, Yemeksepeti’nin geneline göre ofislerde daha yüksek sipariş oranına sahip. Tavuk yemeği, ev yemeği ve et yemeği gibi seçenekler de, ofiste de olsa ev havasından çıkmak istemeyenlerce tercih ediliyor. Salata da taze, ferah ve sağlıklı bir seçenek olması ile beyaz yakalıların vazgeçilmezi olarak en çok sipariş verilenler listesinde yerini alıyor.

İş dünyasının yemek sipariş istatistikleri

İş ortamında lezzet peşine düşenlerin tercihi ofise sipariş

Pazarlama İletişimi Müdürü Okan Erol, ofis çalışanlarının kalbinde Yemeksepeti’nin ayrı bir yeri olduğunu belirtiyor:

İşyerlerinde yemekhane ya da kafeterya olabilir. Ya da ofisin çevresinde çeşitli restoranlar bulunabilir. Ancak hepimiz biliyoruz ki, yılın tamamına yakınını geçirdiğimiz ofis ortamında farklı lezzetler de arıyoruz. Bazen diyet yapıyoruz, bazen annemizin yemeklerini özlüyoruz, bazen de kendimizi şımartmak istiyoruz. Canımız tatlı veya alışılmışın dışında bir yemek çekiyor. Yemeksepeti bu noktada zengin bir alternatif oluşturuyor. Çalışanlar, her damak zevkine ve bütçeye hitap eden 10 bine yakın üye restoran içerisinden dilediklerini seçiyorlar. Türk mutfağından Uzak Doğu mutfağına, fast food türevlerinden ev yemeğine yüz binlerce seçenek içinden canları ne çekerse sipariş verebiliyorlar. Arkadaşlarımızla topluca yemek keyfi yapmak istediğimizde de, yalnız başımıza pratik bir yemeğe ihtiyaç duyduğumuzda da, Yemeksepeti bilgisayarımızın, tablet ya da telefonumuzun adres çubuğuna yazdığımız ilk adres oluyor. Ayrıca Joker indirimi gibi toplu siparişlerde fiyat avantajı sağlayan uygulamalarımız da ofis çalışanlarınca çok sık kullanılıyor.