Skip to main content

ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık: Lisans alan ve bekleyen şirketler arasında yerli sermayeli şirketler olduğu gibi global şirketler de bulunmaktadır

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, lisans alan ve bekleyen şirketler arasında yerli sermayeli şirketler olduğu gibi global şirketlerin de bulunduğunu söyledi.

Eliaçık yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Son günlerde, sektör ile ilgili basında yer alan bazı haberler üzerine Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapma gereği doğmuştur.

İlgili düzenleyici BDDK tarafından, Ödeme veya Elektronik Para hizmetleri sunmak isteyen firmalara “Ödeme Kuruluşu” ve “Elektronik Para Kuruluşu” olarak iki türde lisans verilmektedir. Bu kapsamda hizmet sunmak isteyen şirketler, ilgili kanunun yürürlüğe girdiği Haziran 2013 tarihi itibariyle çok sayıda kriteri karşılamak üzere çalışmalarını başlatmış ve belirlenen süre olan Haziran 2015 tarihine kadar hazırlıklarını tamamlamış, nihayetinde başvurularını yapmışlardır.

Bu tarihten günümüze 20 şirkete BDDK tarafından Ödeme Kuruluşu veya Elektronik Para Kuruluşu lisansı verilmiş olup 25 kadar şirket için ise lisans süreci devam etmektedir. Tüm süreç düzenleyici kurumların sektörün gelişimini destekleyici yaklaşımları yanında şeffaflık ve açıklık ilkelerine bağlılıkla sürdürülmektedir. Lisans alan ve bekleyen şirketler arasında yerli sermayeli şirketler olduğu gibi global şirketler de bulunmaktadır.

ÖDED üyesi olan lisans sahibi veya başvuru yapan Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu şirketler; ülkemizde yeni nesil ödeme sistemlerini yaygınlaştırma, finansı tabana yayma, işletmeleri ve bireyleri yenilikçi servislere buluşturma, bilgi ve teknoloji ihraç etme yolunda geleceğe umutla bakmakta, lisanslandırma ve uyum sürecini ise sektörün gelişmesi için en kritik adımların başında görmektedir.

Temennimiz, yeni nesil ödeme sistemlerinin gelişmesine hizmet edecek tüm firmaların uyum çalışmalarını tamamlayarak aramıza katılmasıdır.”