Skip to main content

ABD Başkanı’nın yemin töreni sosyal medyada çok konuşuldu ABD’nin 44’üncü Başkanı Barack Obama’nın yemin töreni dün (21 Ocak) gerçekleşti. Obama’nın konuşmasını yaklaşık 800 bin kişi Washington’da milyonlarca kişi de ekranlardan…

ABD Başkanı’nın yemin töreni sosyal medyada çok konuşuldu
ABD’nin 44’üncü Başkanı Barack Obama’nın yemin töreni dün (21 Ocak) gerçekleşti. Obama’nın konuşmasını yaklaşık 800 bin kişi Washington’da milyonlarca kişi de ekranlardan izledi. 2009 yılında gerçekleşen tören ise yaklaşık bir milyon 800 bin kişinin katılımıyla gerçekleşmişti. 
ABD Başkanı Barack Obama’nın ikinci göreve başlama töreni ilkine göre maliyet ve ölçek açısından daha sönük geçti. Wall Street Journal’ın haberine göre; dün gerçekleşen yemin töreni 2009 yılındaki törenini sosyal medya üzerinde gölgede bıraktı. Obama’nın başkanlık yemini ettiği tören sırasında toplam 1,1 milyon tweet paylaşıldı. Bu rakam, Twitter’ın Hükümet ve Politika Ekibi’nin paylaştığı veri olan 2009 yılındaki törende atılan 82 bin tweet’ten kat kat fazla. 
Twitter’da en çok paylaşım, Obama’nın konuşmasında “mutlakiyetçiliği ilkelerle karıştıramayız ya da gösterişin siyasetin yerini almasına izin veremeyiz” dediği anda yapıldı. Bu sırada dakikada 27 bin 795 tweet paylaşıldı.
ABD Hükümeti’nin Twitter hesabı daha da aktif hale geldi. Geçen hafta Michelle Obama’nın ofisi Twitter’dan yeni bir hesap açtı ve şu anda 170 binden fazla takipçisi bulunuyor.