Skip to main content

Nvidia’nın piyasa değeri Amazon’u geride bıraktıktan yalnızca bir gün sonra Alphabet’i de geçti.

California merkezli çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değeri, ABD’li perakende devi Amazon’u daha dün geride bırakmıştı. 2002’den bu yana ilk kez gün sonu kapanışında Amazon’dan daha değerli hale gelen şirket, piyasa değeri açısından bugün de Alphabet’i geride bıraktı.

Bloomberg’ün haberine göre, Nvidia’nın hisseleri şu anda 1,83 trilyon dolar değerinde. Google’ın çatı şirketi Alphabet ise 1,82 dolarlık piyasa değeri ile Nvidia’nın kıl payı gerisinde kaldı. Ve artık Nvidia, yapay zekâ patlaması sayesinde Microsoft, Apple ve Saudi Aramco’dan sonra dünyanın en değerli dördüncü şirketi oldu.

Şirket şu anda, bugün kullanımda olan büyük dil modellerinin (LLM) çoğuna güç sağlayan H100 çipini üretiyor. Bunlar arasında OpenAI’ın ChatGPT’si ve Microsoft, Meta ve Amazon’un birçok yapay zekâ projesi bulunuyor.

Öte yandan dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, Nvidia’nın tekelini yıkmak için kendi yapay zekâ çiplerini üreterek yapay zekâ çip yarışına dahil oluyor. İlginçtir ki Nvidia’nın yapay zekâ çiplerinin en büyük satışları yine bu aynı şirketlerden geliyor.

Son olarak Nvidia’nın önceki modellere göre daha fazla bellek kapasitesine ve bant genişliğine sahip bir yapay zekâ çipi olan H200’ü piyasaya sürmeye hazırlandığını ve Nvidia’nın rakipleri Intel ve AMD’nin ise H200’e rakip olabilecek kendi çipleri üzerinde çalıştığını belirtelim.

Kaynak: Nvidia is now worth more than Amazon and Alphabet – The Verge