Skip to main content

Microsoft ve Microsoft Türkiye iş ortakları, yapay zekâ destekli erişilebilirlik çözümlerini tanıttı. Engellilere yönelik geliştirilen teknolojiler, daha kapsayıcı ve erişilebilir bir yaşamın kapılarını aralıyor.

Microsoft ve Microsoft Türkiye iş ortakları tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli erişilebilirlik çözümleri, “Yapay Zekâ Teknolojileri ile Engelsiz Bir Hayat” başlıklı basın toplantısında tanıtıldı.

Microsoft Türkiye Kapsayıcılık ve Çeşitlilik Ekibi’nin ev sahipliğini üstlendiği etkinlikte, Microsoft Güney Avrupa Ülkelerinden Sorumlu İK Direktörü Esra Gaon ve Microsoft Türkiye Kurumsal Çözüm Satışlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Acar Özgüner açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Gaon, engelli bireylerin daha etkin bir hayata kavuşması için yapılan çalışmalardan bahsederken, Özgüner ise Microsoft’un engelli bireyler için erişilebilir ve kapsayıcı teknolojiler geliştirmeye odaklandığını belirtti.

Erişilebilirlik Asistanı, Copilot ve Seeing AI

Etkinlikte, Microsoft Teknoloji Merkezi Teknik Çözüm Mimarı Mustafa Aşıroğlu ve Veri ve Yapay Zekâ Teknik Çözüm Mimarı Damla Alkan, yapay zekâ destekli Copilot’un bir fotoğrafın tanımlanmasından yeni içeriklerin üretimine kadar sağladığı yenilikleri paylaştı ve Erişilebilirlik Asistanını tanıttı. Erişilebilirlik Asistanı, Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Teams başta olmak üzere pek çok uygulamada erişilebilirlik ölçümü ve düzenleme yardımı sağlıyor.

Etkinlik sırasında, Microsoft’un 2020’de tanıtılan ve güncellemelerle geliştirilen Seeing AI uygulamasının, görme engelli bireylerin sosyal yaşamlarında bağımsız hareket etmelerine yardımcı olma özelliği de vurgulandı. Bu uygulama, renklerin tespiti, sahnelerin ön izlenmesi, kısa metinlerin okunması, kişilerin tanınması, ışığın algılanması, belge, para ve ürün barkodlarının okunması gibi işlevlerle donatılmış.

microsoft yapay zeka teknolojileri ile engelsiz bir hayatEngelleri ortadan kaldıran iş ortakları

Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Proje Yöneticisi Duygu Kayaman evrensel tasarımlar kullanarak erişilebilirliği herkesi kapsayan bir kavram haline getirmenin önemine vurgu yaptı ve Microsoft Türkiye’nin erişilebilirlik çözümleri geliştiren iş ortaklarını takdim etti.

Kayaman’ın ardından FROM YOUR EYES kurucusu ve CEO’su Zülal Tannur, şirketin hedeflerini ve aynı adı taşıyan uygulamasını tanıttı. FROM YOUR EYES’ın temelde bir görme teknolojileri firması olduğunu ve insanlardan makinelere kadar uzanan geniş bir spektrum için bir görme deneyimi inşa ettiğini söyleyen Tannur “15 milyon görsel veriyle eğittiğimiz yapay zekâ uygulamamız bugün %98.3 doğru tanımlama oranıyla 40 ülkede kullanılıyor” dedi.

Tannur’un ardından WeWalk Ürün Müdürü Gamze Sofuoğlu da görme engelliler için geliştirilen patentli akıllı baston WeWalk’u ve entegre çalışan mobil uygulamasının özelliklerini paylaştı.

Son olarak GETEM Direktörü Dr. Engin Yılmaz ise “Yapay Zekâyla Görsel İçerik Oluşturun” başlıklı bir konuşmasında yapay zekânın engelleri ortadan kaldırmadaki rolünü ve görme engelliler için geliştirilen teknolojileri anlattı.