Skip to main content

Nissan, ilerleyen yıllarda elektrikli otomobillerde kullanılacağını öngördüğü katı hal bataryaların geliştirilmesinde NASA ve Kaliforniya San Diego Üniversitesi ile iş birliği içerisinde olduğunu açıkladı.

Nissan, NASA ile birlikte daha hızlı şarj olan, daha hafif ve güvenli elektrikli otomobil bataryaları üzerinde çalıştığını açıkladı.

Nissan açıklamasında, geliştirilen katı hal bataryaları için 2024 yılında bir pilot fabrika açmayı planladıklarını ve bu bataryaların 2028 yılından itibaren halihazırda kullanımda olan lityum iyon bataryaların yerini almasının beklendiğini açıkladı. Yeni bataryaların halihazırda kullanılan bataryaların yarısı büyüklüğünde olacağına ve tam şarj için saatlerce beklemek yerine 15 dakikanın yeterli olacağına dikkat çekildi.

Nissan ayrıca, NASA ve Kaliforniya San Diego Üniversitesi ile iş birliklerinin çeşitli materyallerin testlerini kapsadığını ve NASA ile Nissan’ın aynı tip bataryalara ihtiyacının olduğunu açıkladı.

Toyota, Volkswagen, General Motors ve Ford’un da katı hal bataryaları üzerinde çalıştıkları biliniyor.

Kaynak: Nissan, NASA teaming on “game changing” electric vehicle batteries so stable they could be used in pacemakers, Nissan says – CBS News