Skip to main content

Nike, 3D baskılı kumaşla üretilen ilk performans ayakkabısı yüzü Flyprint’i tanıttı.

Nike, 3D baskılı Flyprint isimli yeni tekniğinini kullandığı ayakkabısını tanıttı. Daha önce Adidas’ta da örneklerini gördüğümüz Nike’tan da alternatif gelen 3D baskı dokuma ile daha hafif ve daha rahat ayakkabılar amaçlanıyor. Ayrıca koşu ayakkabılarında çok önemli bir özellik olan sürtünme direnci minimum seviyede. Flyprint kumaşlarının bir avantajı da malzemenin kaynaşmış yapısından kaynaklanıyor. Örneğin, örgü veya dokuma kumaşlarda birbirine geçirilen iplikler (atkı ve çözgü) arasında sürtünme direnci meydana gelirken, baskılı kumaşta kaynaşmış kesişme yerleri sayesinde ince ayar yapabilme potansiyeli daha fazla.

Hafif ve nefes alan doku

Flyprint, daha rahat, hafif ve nefes alan bir doku yaratmayı mümkün kılıyor. Ayrıca malzemede genel yapıyı bozmadan yalnızca istenen belirli noktalarda ayarlar yapılabiliyor ve hızlı tekrarlama sayesinde test ve inceleme devir süreleri önemli ölçüde kısalıyor.

Nike Flyprint ayakkabı kumaşları dünyanın en hızlı uzun mesafe koşucularının en hızlı koşularını yapmalarına yardımcı oluyor. Koşucular için özellikle önemli olan bu özellik, günlük kullanımda da daha özgür adımlar anlamına geliyor. İlk model Zoom Vaporfly Elite Flyprint’in 10,7 gram daha hafif ve su emilimine de daha dayanıklı olacağı belirtiliyor. Bu teknolojiyle üretilmiş olan ilk modeli 22 Nisan’da Kipchoge’in Londra maratonundaki performansında göreceğiz. Ayrıca ayakkabı modeli maraton boyunca Nike uygulamasından sınırlı sayıda satılacak.