GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 26.04.2022 - 13:45

Nike’ın NFT spor ayakkabıları 8 bin dolara satılıyor

Nike, metaverse'e yönelik adımlarının karşılığını almaya başladı.

Metaverse’te yer almak isteyen markalardan Nike, geçtiğimiz yılın Aralık ayında RTFKT adlı sanal spor ayakkabı tasarım şirketini satın almıştı. RTFKT ile birlikte Nike Dunk Genesis CryptoKicks adlı bir NFT koleksiyonu üreten şirket, bu koleksiyonun faydalarını görmeye başladı.

Nike’ın hafta sonunda satışa sunduğu 20 bin NFT spor ayakkabıdan oluşan koleksiyondaki ürünlerden her biri 5,2 ila 3 ether (7 bin 500 ila 9 bin dolar) arasında işlem görüyor. Kullanıcılar, NFT ayakkabılara ek olarak vial adı verilen dijital eklentilerle ayakkabıların görünüşlerini değiştirilebiliyorlar. Bu eklentilerin fiyatları ise 0,8 etherden (2 bin 500 dolar) başlıyor. Bazı nadir vial’lerin çok daha yüksek fiyatlara alıcı bulduğu biliniyor. Örneğin bir vial 45 ethere (133 bin dolar) alıcı bulurken, bir diğeri 150 ethere (449 bin dolar) alıcı buldu.

Bu NFT’leri satın alan kişilere ayakkabıların fiziksel versiyonlarının gönderilip gönderilmeyeceği henüz bilinmemekle birlikte, bir Snapchat filtresi artırılmış gerçeklik (AR) üzerinden ayakkabıların görünüşlerini deneyimlemelerine imkân sağlıyor.

Kaynak: Nikes NFT Sneakers for the Metaverse are Selling for $8K