Skip to main content

Bir NFT hırsızlığı, merkeziyetsiz kripto dünyasının güvenilirliliğini bir kez daha sorgulattı.

Yeni yıl arifesinde yaşanan bir NFT hırsızlığı tartışmalara yol açtı. 615 ETH (yaklaşık 2,3 milyon dolar) değerinde ve çoğu Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape Yacht Club koleksiyonlarından NFT’lerin sahibi olan Todd Kramer, NFT’lerinin çalınıp OpenSea adlı NFT pazarında satışa sunulduğunu görmesi üzerine Twitter üzerinden OpenSea ve NFT topluluklarına ulaşmaya çalıştı.

Kramer, duruma dair yaptığı açıklamanın ve yardım çağrısının ardından NFT’lerin jpeg formatındaki hallerini çevrimdışı bir cüzdanda saklamadığı için eleştirilirken, OpenSea söz konusu NFT’lerin satışını durdurdu.

Bazı kullanıcılar, merkeziyetsizleşmenin önemli adımlarından biri olarak görülen NFT’ler ile ilgili bir olayda OpenSea’nin araya girmesindeki ve Kramer’ın merkezi sayılabilecek bir güçten yardım istemesindeki ironiye dikkat çektiler.

OpenSea çalınan NFT’leri Kramer’a iade edemese de site üzerindeki ilanı kaldırarak satışın kendi platformu üzerinde gerçekleşmesini engellemiş oldu. OpenSea, blok zincirinde bulunan NFT’leri silme ya da dondurma işlemi yapma gücüne sahip olmadığını, fakat kullanıcılarının zarar görmemesi için satışı engellemeyi bu şekilde gerçekleştirebildiğini açıkladı.

Öte yandan, OpenSea’nin müdahalesi bazı kullanıcılarda soru işaretlerine yol açtı. Zira geçtiğimiz haftalarda çalınan Bored Ape Yacht Club ve Jungle Freak NFT’leri için adım atmayan OpenSea, pek çok benzeri durumda oldukça yavaş hareket ediyor. Örneğin, bir Twitter kullanıcısı, 1 ETH (5 bin dolar) değerinde bir NFT’nin çalındığının duyurulmasına rağmen OpenSea üzerinden satışının yapılmasına ve satışın ardından NFT’nin tekrar satışa sunulmaması için dondurulmasına dikkat çekiyor.

Kramer, çalınan NFT’leri bilmeden satın alan kişiler sayesinde iki NFT’sine tekrar kavuşsa da bu tür durumlarda NFT hırsızlığı mağdurları ile genellikle alay ediliyor ve onlara hatalarından ders çıkarmaları söyleniyor. Öte yandan, bu tür vakalar, merkeziyetsiz bir alanda geri alınamayacak aktarımların yapıldığına, kuralsızlığın var olduğuna ve zaman zaman merkezi güçlere ihtiyaç duyulduğuna bir işaret.

Kaynak: ‘All My Apes Gone’: NFT Theft Victims Beg For Centralized Saviors – Slashdot