Skip to main content

Elon Musk’ın nöroteknoloji girişimi Neuralink, 43 milyon dolar ek yatırım aldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dosyalarına göre, Elon Musk’a ait beyin implantı şirketi Neuralink, 43 milyon dolar ek yatırım aldı.

TechCrunch’ın haberine göre şirket Founders Fund’tan Piter Thiel liderliğinde 43 milyon dolar ek risk sermayesi aldı ve ağustos ayında aldığı yatırım miktarını 280 milyon dolardan 323 milyon dolara çıkardı. SEC’in dosyalarına göre yatırım turuna 32 yatırımcı katıldı.

Neuralink yakın zamanda değerlemesini açıklamadı. Ancak haziran ayında Reuters, özel olarak gerçekleştirilen hisse senedi alım satımlarından sonra şirketin değerinin yaklaşık 5 milyar dolar civarında olduğunu bildirmişti.

2016 yılında kurulan Neuralink, insan beyni ile bilgisayar sistemleri arasında bağlantı kuran ultra ince bir implant geliştiriyor. Bu implantlar, nöral sinyaller kullanarak felç hastalarının iletişim becerilerini yeniden kazandırmayı amaçlıyor. İmplantlar nöron gruplarından gelen bilgileri okuyabilen elektrotlar içeren özel olarak tasarlanmış bir çipe bağlı. Bu çipler insan beyninin belirli bölgelerine yerleştiriliyor ve sinir hücreleriyle etkileşime geçiyor, kişinin beyin aktivitesine kaydediyor ve sinyaller iletiyor. Beyin sinyali okuyan implantlar onlarca yıldır kullanılan bir teknoloji. Neuralink’in farkı ise beyin ve bilgisayar arasındaki iletişimi sağlamak için kablosuz teknoloji kullanması ve implante edilen çip sayısını artırması.

Başvurusu Mart ayında reddedildikten sonra Neuralink, Mayıs ayında insanlar üzerinde klinik araştırmalar için FDA onayını aldı ve klinik araştırmalara katılmak isteyen gönüllü hastalardan başvuru kabul etmeye başladı.

Kaynak: Neuralink, Elon Musk’s brain implant startup, quietly raises an additional $43M – TechCrunch