Skip to main content

Netflix’in ilk Türkçe orijinal dizisi ‘Hakan: Muhafız’ 14 Aralık 2018’de seyircisiyle buluştu. Dizinin tanıtımı için Türkiye’ye gelen Netflix Uluslararası Orijinal Yapımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kelly Luegenbiehl’den Netflix’in içerik stratejisi hakkında bilgi aldık.

Netflix Uluslararası Orijinal Yapımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kelly Luegenbiehl’e öncelikle orijinal diziler için nasıl bir seçim kriterleri olduğunu soruyoruz. Kelly Luegenbiehl, daha önce duymadıkları fikirlerin kendileri için önemli olduğunu söylüyor. Yazar ve yönetmenin bu fikir için tutkusunu da dikkate değer bulduklarını söyleyen Luegenbiehl, “Hakan:Muhafız‘dan önce Türkiye’den bir süper kahraman hikâyesi çıkmadığını gördük. Ayrıca burada tarihî konum da önemli” diyor. Luegenbiehl bu noktada Almanya’dan The Dark ve Danimarka’dan Rain dizilerinin orijinal fikirler olduğunu, daha önce böyle fikirlere rastlamadıklarını ifade ediyor. Bunun paralelinde Luegenbiehl’e farklı pazarlar için yerel hikâyeleri nasıl buldukları üzerinde de durduk. Luegenbiehl, “Burada çok özgün, sahici ve yerel şeyler arıyoruz aslında. Yaratıcı taraftakilere, lütfen küresel seyirci için bir şey yapmayın, bunu elden geldiğinde kendi ülke pazarınız için yapmaya çalışın’ diyoruz. Aslında ne kadar yerel olursa, o kadar da küresel oluyor. Muhafız’ da tam evrensel bir hikâye. Sokaklardan gelen ve büyük hayalleri olan ezik bir çocuk var” ifadesiyle durumu netleştiriyor.

Dizinin hikâyesi ve Türklerin Netflix alışkanlıkları

Kelly Luegenbiehl’le görüşmemizde ‘Hakan:Muhafız’ın hikâyesi üzerinde de durduk. Luegenbiehl, dizinin yapımcılarından birinin kendilerine geldiğini ve hikâyeden bahsettiğini aktarıyor. Hikâyenin kayıp efsaneler ve Türkiye’nin tarihinden söz ettiğini ifade eden Luegenbiehl, “Bu tarihin içinde bir süper kahramanla karşılaşsak, sonuç ne olurdu? Buradaki hikâyede ise hayallerinin peşinden giden genç bir adam var. Bu adamın kimliğiyle ilgili sorunları bulunuyor. Çünkü ebeveynlerini tanımıyor. Soyunun aslında muhafızlara dayandığını öğreniyor. Bu muhafızların ise dünyayı koruduğu düşünülüyor” bilgisini veriyor. Dizinin dünyada da ilgi göreceğini düşünen Luegenbiehl’den ikinci sezon için anlaşmanın imzalandığını da öğreniyoruz. (Digital Age’in notu: ‘Hakan: Muhafız’ dizisi, N. İpek Gökdel’in kaleme aldığı ‘Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikâyesi’ isimli kitabından uyarlandı.) Netflix’e ülkelere özel veri açıklamıyor ama Kelly Luegenbiehl’den Türk seyircisinin Netflix seyretme alışkanlıklarına dair birkaç rakam aldık. Örneğin, Türklerin yüzde 77’si Netflix’i ev dışında seyrederken, yüzde 7’lik kesim ise halka açık tuvaletleri tercih ediyor.