Skip to main content

Netflix sinema sahibi olarak ödül kazanmanın ve sektördeki konumunu güçlendirmenin peşinde.

İnternet yayıncılık devi Netflix’in sinema salonu satın alarak sinema işine gireceği iddia edildi. Los Angeles Times’da yayımlanan habere göre, Netflix’in, New York ve Los Angeles’ta sinema satın alarak sinema sektörüne gireceği öne sürülüyor. Konuya yakın kaynaklar, Netflix’in satın alacağı sinemalarda belgesel ve film göstereceğini aktarıyor. Bununla birlikte, konu hakkında bilgi veren diğer iki kaynak da Netflix’in satın almak istediği sinema zincirine değindi. Buna göre, Netflix, Landmak Theathres’ı satın almak istedi. Fakat, Landmark Theathres için belirlenen miktar fazla bulunduğu için Netflix bu hamleden vazgeçti. Landmark Theathers’ın 53 sinema salonu ve 255 perdesi bulunduğunu not edelim. 1974’te kurulan Landmark Theatres, 27 pazarda faaliyet gösteriyor.

Netflix eğlence sektöründeki yerini sağlamlaştırmak istiyor

Şu an için herhangi bir satın alma sözleşmesi imzalamayan Netflix’in bu çıkışıyla eğlence sektöründeki konumunu güçlendirmek istediğini söyleyebiliriz. Netflix’in kısa süre açıkladığı 2018 1Ç verileri, şirketin 125 milyon aboneye ulaştığını ortaya koyuyor. Netflix ayrıca bu yıl orijinal ve lisanslı içerik için bu yıl 8 milyar dolarlık yatırım yapacak.
Firma Ekim 2017’de 2018 için film planını açıklamış bu yıl 80 orijinal filme imza atacağını açıklamıştı.

Netflix bu hamleyle daha fazla ödül hedefliyor

Netflix’in sinema salonu almasındaki diğer bir amacın ise sinema ödüllerinde söz sahibi olmak istemesi. Zira, MKM Partners Analisti Eric Handler, Netflix’in bu hamleyle sinema endüstrisindeki ödüllerde itibar sahibi olmak istediğine dikkat çekiyor. Bu noktayı şu şekilde açabiliriz: Netflix, bu yılki Oscar ödüllerinde dağıtımını üstlendiği “Mudbound” filmiyle dört dalda Oscar’a aday olmuş ama kazanamamıştı. Fakat, imdb.com’daki bilgiye göre, bu film, 95 ödüle aday oldu ve 29 ödül elde etti. Bununla birlikte, firma dağıtımını üstlendiği diğer bir yapım olan “Icarus” ile bu yıl Oscar’da “En İyi Belgesel” dalında ödülüne layık görüldü.

Haber hakkında Netflix ve Landmark Theaters’ın görüşlerine başvuran Los Angeles Times’a her iki taraftan da açıklama yapılmadı.

Görsel İllüstrasyon: Adam Clark Estes