Skip to main content

Dizilere ait verilerini paylaşmayan Netflix, dün açıkladığı 2018 4Ç sonuçlarında bazı dizilerin rakamlarını aktardı.

Netflix, Hakan:Muhafız dizisinin 10 milyondan fazla kişinin seyrettiğini açıkladı. Bilgiye Netflix’in dün açıkladığı 2018 4Ç sonuçlarından ulaştık. Bilindiği gibi, Netflix yayımladığı orijinal dizilere ait verileri açıklamıyor. Fakat dün paylaşılan sonuçlar içerisinde bu veriler de mevcut ve Hakan:Muhafız dizisinin 10 milyondan fazla seyirciye ulaştığı belirtiliyor. Bu rakama dört hafta içinde erişildi. Dizinin iki, üç ve dördüncü sezonları için de sözleşme imzalandığını vurgulayalım.

Diğer dizilerin de verileri açıklandı

Bununla birlikte, Netflix başka projelerindeki seyredilme sayılarını da aktarıyor. Buna göre, İspanya’dan Elite isimli dizi 20, İngiltere’den Bodyguard 10 ve İtalya’dan Baby dizileri de 10 milyondan fazla seyirci tarafından seyredildi. Bu diziler de yayınlarından itibaren dört hafta içinde bu rakamlara ulaştı. Diğer bir not ise Bird Box filmine dair: Netflix bu filmin de dört hafta içinde 80 milyon seyirciyle buluştuğunu ifade ediyor. Netflix ayrıca dizi, program ve filmlerin seyredilmesinin herhangi bir bölümünün en az yüzde 70’inin seyredilmesi şeklinde tanımlıyor.

Toplam abone sayısı 140 milyona yaklaştı

Netflix’in 2018 4Ç sonuçlarına göz attığımızda yılı 139 milyonu geçtiğini görüyoruz. Şirketin ABD’de  58,4 milyon abonesi bulunurken, bir yıl içinde 5,6 milyon yeni abone kazanıldı. Ücretsiz deneme yapanların sayısı ise 2 milyon 65 bin oldu. ABD’de 2017 4Ç ile karşılaştırıldığında yüzde 10’luk artış söz konusu. Netflix’in uluslararası abone sayısı 80,7 milyon olurken, şirket bir yılda 22,9 milyon yeni ücretli üye kazandı. Ücretsiz deneme aboneliği olanlar ise 7,1 milyon seviyesinde.  Şirketin  uluslararası pazarlardan elde ettiği yıllık abone artışı yüzde 40’a yaklaşmış durumda.