Skip to main content

Bir devrin sonu geldi. Netflix, 25 yıldır devam eden DVD kiralama hizmetine son vereceğini açıkladı.

Popüler içerik akış platformu Netflix, son DVD’sini 29 Eylül’de göndererek DVD kiralama hizmetini (yani DVD.com’u) sonlandıracağını açıkladı.

Netflix eş CEO’su Ted Sarandos, şirketin blogunda “25 yıllık inanılmaz bir çalışmanın ardından, bu yılın sonlarında DVD.com’u kapatmaya karar verdik. Amacımız her zaman üyelerimiz için en iyi hizmeti sunmak oldu. Ancak iş küçülmeye devam ettikçe bu giderek zorlaşacak. Zirveye çıkmak istiyoruz ve bu yüzden son DVD’lerimizi 29 Eylül 2023’te göndereceğiz” dedi.

İlk DVD’si Beetlejuice’i 1998’de çıkaran Netflix, o zamandan beri 5,2 milyardan fazla filmi imza zarflarında (neredeyse tamamı 2019’dan önce) 40 milyondan fazla müşteriye gönderdi. Şirket, 2007’de isteğe bağlı video akışı yapmaya başladı ve bu iş o kadar hızlı büyüdü ki, 2009’da Netflix’in en popüler ürünü haline geldi. 2011’de postayla DVD kiralama hizmetini Qwikster adlı yeni bir şirkete dönüştürmeyi düşünen Netflix bunları 2016’da DVD.com’a taşıdı. Bu noktada, şirket orijinal akışlı şovlar üretmeye başladı ve cumartesi günleri DVD göndermeyi bıraktı.

Postayla DVD birimini rafa kaldırma kararı, tasarruflar nispeten küçük olsa bile Netflix’in maliyetleri düşürmesine yardımcı olabilir. VideoScan/MediaPlayNews verilerine göre DVD pazarı yıllardır keskin ve istikrarlı bir düşüş yaşıyor. Yalnızca satışlar 2021’den 2022’ye yüzde 19 düştü.

Tabii Netflix’in bu kararı evden film izleyen hayranları için üzücü. Çünkü film kiralama hizmetini yeniden yazarak pazarda önemli bir rol oynayan Netflix, 1990’larda ve 2000’lerin başında BlockBuster gibi film kiralama mağazalarının egemen olduğu yerlerde, insanların evde kalmasına yardımcı oldu. BlockBuster ve diğer rakipler yıllar sonra pazara girdiler ancak ilgi çekmek için mücadele ettiler. Redbox kioskları ve benzer seçenekler aracılığıyla perakende satışlar hâlâ mevcut olsa da, Netflix’in beklentileri tamamen değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Netflix will shut down its DVD rental business in September – engadget