Skip to main content

BKM CEO’su Dr. Soner Canko ve olasılık, belirsizlik ve rastlantısallık kuramcısı, risk mühendisliği profesörü Siyah Kuğu’nun Yazarı Prof. Dr. Nassim Nicholas Taleb ile ‘Güven ve Düzensizlik’ sunumunda bir araya geldi. 

Bu yıl 12. kez gerçekleştirilen Digital Age Summit‘in en çok merak edilen konuşmacılarının başında Nassim Nicholas Taleeb geliyordu. “Siyah Kuğu” kitabınının yazarı Taleeb, BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile renkli bir sunum yaptı. Bu arada Siyah Kuğu’nun ne anlama geldiğini açıklayalım:  Siyah Kuğu teorisi finansal piyasalarda sürpriz, önemli etki yaratan ve rasyonel analizle açıklanamayan olayları tarif etmek için kullanılıyor. Finans dünyasında yaşanan bu öngörülemeyen olayların geri dönülüp bakıldığında yatırım performanslarında çok etkili olduğu anlaşılıyor.

BKM Genel Müdürü Dr . Soner Canko’nun Taleeb’i kısaca tanıtmasının ardından konuşmasına başlayan Taleeb, hassaslık ve kırılganlık kavramlarını anlattı.  Bunun ardından düzensizliğin ne olduğuna değinen Taleeb, örneklerle konuya açıklık getirdi. Taleeb ayrıca konuşmasında istikrar konusuna da yer verdi. Taleeb, bir şeyin küçük olmasının onun kırılgan olduğu anlamına gelmediğini ifade ediyor ve ekliyor: Büyük olmak sizi daha kırılgan ve tehlikelere daha açık hale getiriyor. Taleeb bunun için fare-fil metaforunu kullanıyor ve şöyle örnekliyor; Dede ve torunu ele aldığımızda, istatistiki olarak torunun hayatta kalma olasılığı daha yüksektir. Teknolojide ise tam tersi; yeni, eskiye göre daha kırılgandır. Taleeb, sosyal medyaya olan güven ilişkisinden ise şöyle bahsetti. “Eskiden haberleri berberden alırdık, şimdi sosyal medya bize istemediğimiz kadar haberi sağlıyor. Ama sosyal medyanın verdiği bilginin güvenilirliği berbere göre daha tartışılır.”