Skip to main content

NASA’nın 1977 yılında fırlatılışlarını gerçekleştirdiği Voyager ve Voyager 2’nin bazı fonksiyonları devre dışı bırakılarak uzay araçlarının ömürleri uzatılacak.

NASA, 1977 yılında uzaya fırlatılışlarını gerçekleştirdiği Voyager ve Voyager 2 uzay araçlarının bazı fonksiyonlarını devre dışı bırakacak. Bu işlem hem uzay araçlarının tamamıyla kapatılmaları yolunda atılacak önemli bir adım niteliği taşıyor hem de 2030’a kadar kullanılması planlanan uzay araçlarının ömrünü uzatıyor.

Güneş Sistemi’nin sınırına doğru uzun bir yolculuğa çıkan bu iki uzay aracı, insanlığın Jüpiter’in ve Satürn’ün uyduları hakkında detaylı bilgiler elde etmesine yardımcı olmuşlardı.

Enerjisini çürüyen plütonyumdan elde eden bu araçların bataryalarının enerji çıkışları her yıl azalırken, NASA’nın bazı fonksiyonları devre dışı bırakması, uzay araçlarının hedeflenen tarihe kadar kullanılabilmelerini sağlayacak.

Dünyadan bir hayli uzaklaşan Voyager ve Voyager 2 uzay araçları ile iletişim kurmak bir hayli zaman alıyor. Zira Dünya’dan Voyager’a gönderilen bir sinyal hedefine 22 saatte, Voyager 2’ye gönderilen bir sinyal ise hedefine yaklaşık 18 saatte varıyor.

Kaynak: Nasa starts shutting down Voyager after 50 years – Independent