TEKNOLOJİ

Digital Age | 22.06.2022 - 11:39

Amazon ilk tam otonom depo robotu Proteus’u tanıttı

İlk tam otonom depo robotunu tanıtan Amazon, teknolojiye yaptığı yatırımlar ile iş yerlerini daha güvenli kılmayı amaçlıyor.

On yıl önce bir robotik şirketi olan Riva’yı satın aldıktan sonra pek çok robot tanıtımı gerçekleştiren Amazon, ilk tam otonom depo robotunu tanıttı. Kendi başına Amazon depolarında gezebilecek şekilde tasarlanan Proteus’un gelişmiş güvenlik, algı ve dolaşım teknolojileri ile donatıldığı; robotun insan çalışanların işlerine engel olmayacağı açıklandı.

Paket taşıma sistemlerinin otomasyon seviyesini yükselterek çalışanlara olan ihtiyacını azaltmayı hedefleyen Amazon, Kiva’yı satın aldığı günden bu yana insanlar ile teknoloji arasında bir seçim yapmak yerine, teknoloji ile insanların uyumlu bir şekilde çalıştığı daha güvenli iş ortamlarını yaratmak için çalıştığını belirtiyor.

Amazon’un Cardinal adında bir de robot kol üzerinde çalıştığı biliniyor. Paketleri aldıktan sonra kodlarını okuyarak paket taşıma sepetlerine dağıtan Cardinal, yapay zekâ ve bilgisayar görüşünden yararlanıyor. Test süreci devam eden Cardinal prototipi, ağırlığı 22,5 kilogramı bulan paketleri kaldırabiliyor.

Kaynak: Proteus is Amazon’s first fully autonomous warehouse robot – Engadget