POPÜLER

Sebla Kutsal | 09.03.2017 - 17:56

NASA evrenin en soğuk noktasını yaratmak üzere

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), evrende bilinen en soğuk noktasını yaratmak için harekete geçti.

NASA‘nın evrenin derinliklerinden 100 milyon kez daha soğuk olarak tasarladığı Cold Atom Laboratory‘nin (Soğuk Atom Laboratuvarı) Dünya yörüngesine fırlatılmak üzere olduğu açıklandı.

ABD’nin California eyaletinde kurulan laboratuvarın hayata geçirilmesiyle amaçlanan; çok düşük sıcaklıklarda farklı şekilde davranan atomları gözlemleyebilmek. Projede yer alan bilim insanı Robert Thompson’a göre, bu çalışma sayesinde yer çekimi hakkında bildiklerimiz yeni bir boyut kazanacak. Karanlık enerji ve yer çekimi gibi evrene yayılan güçlere dair öngörülere sahip olabileceğiz.

Cold Atom Laboratory’de Ağustos ayında başlayacak deneylerde sandık büyüklüğünde soğuk bir kutunun içinde lazerler, bir vakum alanı ve elektromanyetik “bıçak” yer alıyor. Bitiş aşamasında olan bu ekipmanla, gaz molekülleri yavaşlatılacak, adeta hareketsiz hale getirilmeye çalışılacak.

NASA yetkilileri, atomların aşırı soğuk derecelere geçtiğinde, maddenin Bose-Einstein yoğuşması denen haline geçtiğini, bu durumda bilinen fizik kurallarının değil kuantum etkilerinin gözlenebildiğini söylüyor.