TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 09.03.2017 - 17:28

Dünyanın ilk “robot avukatı” danışmanlık hizmetine başladı

Facebook Messenger'ın haksız trafik cezalarına karşı mücade eden chatbot'u DoNotPay, bundan böyle göçmenlere hukuki destek vermek amacıyla kullanılacak.

Stanford Üniversitesi öğrencisi Joshua Browder‘ın henüz 19 yaşındayken geliştirdiği ve park cezaları başta olmak üzere trafik cezalarından kurtulmak isteyen sürücüler için geliştirilen internet robotu DoNotPay bundan böyle ABD ve Kanada’ya göç başvurularında kullanılacak.

İngiltere’de trafik cezaları konusunda on binlerce kişinin işine yarayan chatbot, göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyenlere hukuki danışmanlık verecek şekilde Browder tarafından yeniden programlandı. İnternet robotu, ABD ve Kanada’ya göçmenlik başvurusu dışında, İngiltere’deki göçmenlerin devlet desteği başvurusu yapmasında da işe yarayacak.

Şimdilik sadece Facebook Messenger üzerinden hizmet veren DoNotPay, sesli ve yazılı mesajlarla iletişim kurabiliyor, danışana yasal belge ve tavsiyeleri iletiyor.

“Dünyanın ilk robot avukatı” olan DoNotPay adı verilen bilgisayar programının trafik cezalarıyla mücadeledeki başarısını hukuki danışmanlıkta da yakalamasına yüksek ihtimal verilmiyor. Çünkü genellikle maddi durumu elverişsiz olan göçmenlerin teknolojik cihazlara erişimi toplumun geri kalanına kıyasla çok daha düşük seviyede kalıyor.