İŞ DÜNYASI

Digital Age | 30.05.2022 - 11:12

Musk, Bezos ve Gates’in 5 aylık zararı 115 milyar doları buldu

Teknoloji şirketlerinin yaşadıkları değer kayıpları milyarderleri vurdu.

Son dönemde teknoloji şirketleri başta olmak üzere pek çok şirketin değer kaybettiği biliniyor. Bu değer kayıpları Elon Musk, Jeff Bezos ve Bill Gates gibi dünyanın en zengin insanları arasında yer alan isimleri de etkiliyor. Business Insider, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne dayandırarak yayımladığı bir haberde bu üç ismin yılbaşından bu yana kaydedilen zararlarının toplam 115 milyar doları bulduğunu paylaştı.

Mayıs ayının sonuna gelirken, Elon Musk’ın servetinin 46,4, Bezos’un servetinin 53,2, Bill Gates’in servetinin ise 15,1 milyar dolar azaldığı görüldü. Dünyanın en zengin kişisi olan Musk’ı, sırasıyla Jeff Bezos, LMVH yönetim kurulu başkanı Bernard Arnault, Bill Gates ve Warren Buffett takip ediyor.

Musk’ın %15,6’sınının sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değeri bu yıl %37 düştü. Bu düşüşle birlikte Musk’ın Tesla kaynaklı serveti 122 milyar dolara gerilerken, Musk’ın Twitter konusunda yaptığı hamlelerin düşüşü hızlandırdığı düşünülüyor. Musk, önce Twitter’ın %9,2 hissesini satın almış, daha sonra şirketin tamamı için 44 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuştu. Bu teklifinin şirketin yönetim kurulunca kabul edilmesinin ardından kaynak arayışına giren Musk, Tesla hisselerinin 8,4 milyar dolarlık kısmını satmış ve bu satış, Tesla hissedarları arasında bir huzursuzluğa yol açmıştı.

Bezos’un servetinin önemli bir kısmının Amazon hisselerine dayandığı biliniyor. Bezos’un sahibi olduğu 50 milyon Amazon hissesinin toplam değeri yaklaşık 115 milyar doları buluyor. Amazon, yılbaşından bu yana yaklaşık üçte birlik değer kaybı yaşasa da şirketin piyasa değeri 1,2 trilyon dolar seviyelerinde seyrediyor.

Microsoft kurucusu Bill Gates’in portföyü ise yatırım yapılan şirket çeşitliliği açısından daha zengin. Microsoft’un yanı sıra Gates’in eski eşi Melinda Gates ile birlikte kurduğu yardım derneği  The Bill and Melinda Gates Foundation üzerinden de yatırımların yapıldığı, derneğin yatırım yaptığı şirketler arasında olan ve Warren Buffett’in sahibi olduğu Berkshire Hathaway’in bu yıl %5 değer kazandığı biliniyor. Gates’in Cascade Investments adlı bir de yatırım şirketi bulunuyor.

Kaynak: Elon Musk, Jeff Bezos and Bill Gates have lost $115 billion in five months – Business Insider