DIGITAL AGE TECH SUMMIT

Digital Age | 27.05.2022 - 16:35

Digital Age Tech Summit dijitalin liderlerini buluşturdu

Digital Age Tech Summit’te Web 3.0, blockchain, NFT’ler, metaverse, dijital sürdürülebilirlik gibi farklı başlıklarda yarına yön verecek trendler ele alındı.

25 Mayıs 2022 Çarşamba günü Garanti BBVA ana sponsorluğunda online olarak düzenlenen Digital Age Tech Summit 2022, teknolojik irade, dijital sürdürülebilirlik, oyun-ticaret-yaşam, veriyi anlamlandırmak, metaverse alt temalarıyla teknoloji dünyasının önde gelen konuklarını ve konularını bir araya getirdi.

Dijital dünyanın birbirinden önemli isimlerinin içgörü, deneyim ve hikâyelerini paylaştıkları etkinlikte; Mastercard CMO’su Raja Rajamannar, Kaliforniya Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Prof. Tom Boellstorff, Melike Altınışık Architects – MAA kurucusu Melike Altınışık, VR Health Institute Kurucu Direktörü Aaron Stanton, Levent Erden, The Glue Society Kurucusu Jonathan Kneebone, Sanat ve NFT Ekonomisti Prof. Dr. Aylin Seçkin, Mojito ve Serotonin’in kurucu ortağı ve CEO’su Amanda Cassatt, Kentsel Tasarım Uzmanı Greg Lindsay ve Department of Here’in kurucu ortağı Lev Kushner gibi isimler yer aldı.

MediaCat ve Digital Age Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Digital Age Tech Summit’te bu sene NFT’ler, blokzinciri, web 3.0 ve gayri merkezi yapılar gibi geleceğe yön verecek trendlerin kültürel, ekonomik ve toplumsal yansımalarının ele alındığını belirtti. Dijital inovasyonun birey için sunduğu imkânların ve olasılıkların yanı sıra gezegenin ve toplumun sağlığını odağına alan gelişmelerin de Digital Age Tech Summit’in bu yılki ajandasında önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi.

MasterCard CMO’su Raja Rajamannar dijital inovasyon ve pazarlama iletişimi arasındaki sürekli ve değişmez ilişkiye değinirken; Amanda Cassatt, web 3.0’ın eşiğinde markaların izlemesi gereken iletişim stratejilerine dair içgörülerini paylaştı.

Siber güvenlik stratejilerini ele alan SabancıDx Siber Güvenlik Grup Müdürü Nurettin Erginöz, güncel sistemler kullanmak, back-up’lar almak, e-posta kontrolü gibi temel korunma yöntemlerinin dışında sanal evrenlere adım attığımız bugünlerde siber güvenlik tehditlerine karşı toplumsal bir farkındalık geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dijital antropolog Prof. Tom Boellstorff, Digital Age Tech Summit’e metaverse gibi sanal platformların ilk prototipi olarak kabul edilen Second Life’taki evinden bağlanarak sanal dünyalardaki insanın antropolojisine dair uzun yıllardır edindiği teorik ve pratik bilgileri aktardı.

Garanti BBVA Müşteri Çözümleri ve Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, metalaşmaya karşı farklılaşmayı da sağlayan dijital deneyimleri insanlara nasıl ulaştırdıklarını, dijital ekosistem ve insan etkileşimini dengelerken nelere dikkat ettiklerini, çözüm yolları ve öneriler oluştururken verinin sahip olduğu işlevsel değeri bütün hatlarıyla anlattı. Aynı zamanda sektörün en önemli değer yaratma mekanizmalarından biri olan sürdürülebilirliğe olan yaklaşımlarını ve bu alana dair hayata geçirdikleri Ekolojik Durumum’a ait detayları da Digital Age Summit’te izleyiciler ile paylaştı.

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer, MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın nakitsiz gelecek, kişiselleştirilmiş, sürdürülebilir ve yalın finansal çözümler ve sektördeki trendler üzerine sorularını yanıtladı.

Pandemi ile birlikte herkesin gündeminde önemli bir yer tutmaya başlayan sağlık teknolojileri ve tele-sağlık uygulamaları, Roche Türkiye İletişim Lideri Nur Kara, Roche İlaç Türkiye İş, Çeviklik, Dijital ve Müşteri Deneyimi Lideri Gizem Kedici Özbayraç ve Roche Diagnostik Türkiye, Sağlık Çözümleri Geliştirme Direktörü Doğutan Ülgen tarafından ele alındı.

Prof. Dr. Aylin Seçkin, NFT’ler ve sanat eserleri arasındaki ilişkiyi ve yeni teknolojilerin dönüştürdüğü sanat piyasasını MediaCat.com Editörü Simge Şenses moderatörlüğündeki oturumda ele aldı; Levent Erden ise yine web 3.0 ve gayri merkezi yapılar arasında yükselen bu teknolojilerin yaşamın omurgasını nasıl şekillendireceğini anlattı.