Skip to main content

Microsoft Ankara Bilişim Zirvesi, kamu ve özel sektörün bilişim profesyonellerini bir araya getirdi

Kamu yetkililerinin teknoloji dünyasındaki yeniliklerle buluşması için Ankara’da düzenlenen etkinliklerin önemi büyük. Bu alandaki kapsamlı organizasyonlarından biri olan Microsoft Ankara Bilişim Zirvesi’nde 4.5G ve Endüstri 4.0’ın ön planda yer alırken 1000’in üzerinde bilişim profesyonelini de bir araya getirdi.

Açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı Microsoft Ankara Bilişim Zirvesi’nde temel başlıklar “Kamuda Dijital Dönüşüm”, “Siber Güvenlik”, “Eğitim Çözümleri”, “Girişimcilik ve İnovasyon” olarak belirlenmişti.

Açılışta konuşan Bakan Yıldırım, Türkiye’de fiber ağının 80 bin kilometreden 270 bin kilometreye çıktığını, ancak bunun yeterli olmadığını dile getirirken, genişbant kullanımında ise 49 milyona ulaşıldığını ifade etti. İnternet servis sağlayıcılarının sayısının yıllar içinde 8-10 kat arttığını ifade eden Bakan Binali Yıldırım, 2009’dan bu yana e-Devlet kullanımının ise 27.5 milyon vatandaşa ulaştığına vurgu yaptı.

Murat Kansu: "Endüstri 4.0 'ı 4 koldan yakalamalıyız"

“Endüstri 4.0’ı 4 koldan yakalamalıyız”

Etkinlikte konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun odağında ise dördüncü sanayi devrimi olarak da tanımlanan Endüstri 4.0 vardı. Geleceğin dünyasını bilgi tabanlı ekonomi inşa eden ülkelerin kuracağına dikkat çeken Kansu, Endüstri 4.0’ı dört koldan yakalamak gerektiğine dikkat çekerken, geçişi yönetmek için planlı hamleler yapılması ve kalifiye iş gücü inşa edilmesine vurgu yaptı. Makinelerin birbiri ile konuştuğu, her makinenin ve her üretimin bir veriye dönüştüğü bu sürecin çok büyük ekonomik ve sosyal dönüşümlere gebe olduğunu dile getiren Kansu, Microsoft Türkiye olarak önümüzdeki dönemde bireylere ve kurumlara iş süreçlerinde ve hayatlarında daha üretken olmalarına olanak sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Kansu ayrıca, tüm bu süreci akıllı bir bulut platformuna taşıyarak teknolojiyi her an, her yerden, herkes için kesintisiz, hızlı ve erişilebilir kılmak için çalışacaklarını kaydetti.