Skip to main content

Microsoft, yakın zamanda Skype ile yer değişikliği yaşayacak olan popüler uygulaması MSN Messenger’ın kapatılacağını duyurdu. Ancak bu sonlandırma Kaspersky Lab’e göre; kötü niyetli yeni yazılımların başlangıcı olacak. Kullanıcılara, MSN’in kapanacağı…

Microsoft, yakın zamanda Skype ile yer değişikliği yaşayacak olan popüler uygulaması MSN Messenger’ın kapatılacağını duyurdu. Ancak bu sonlandırma Kaspersky Lab’e göre; kötü niyetli yeni yazılımların başlangıcı olacak. Kullanıcılara, MSN’in kapanacağı 8 Nisan tarihine yaklaşırken hesaplarını Skype’a taşımalarını öneriliyor. 
MSN’in kapatılacağının açıklanmasıyla birlikte siber suçlular da faaliyete geçti. Kaspersky Lab’e göre; siber saldırganlar, zararlı etki alanları kaydettirerek, arama motorlarında sponsorlu bağlantılar satın alarak ve kullanıcıları kandırıp MSN kurucusu maskesi altında zararlı yazılımları yüklemelerine neden oluyor.

Kaspersky Lab, ‘MSN Messenger’ için Google’da yapılan basit bir aramada görüntülenen ilk sonucu bu durumun bir kanıtı göstererek kullanıcıları uyarıyor. Buna göre; aramada kullanıcıların karşısına ilk, bir Trojan yazılım olan ve sahte kurucu dağıtmayı amaçlayan, zararlı etki alanına bağlı bir link çıkıyor.
MSN Messenger, bazı ülkelerde halen popülerliğini koruyor; Microsoft’un açıklamalarına göre dünyada 100 milyondan fazla MSN kullanıcısı bulunuyor; bunun 30 milyonundan fazlası Brezilya’ya ait. Tüm kullanıcıların programdan toplu göçünün planlandığı ve programın kurucusunun bulunmasının son derece zor olacağı şu dönemde, söz konusu durum, Brezilyalı siber suçluların yazılımı yüklemek isteyen kullanıcılara virüs bulaştırmalarına imkan sağlamış olacak.