Skip to main content

Araştırma firması Yankee Group’a göre; 2017 yılında mobil ekonomi büyümeye devam edecek.

Mobil ekonomi, beklenilene göre daha hızlı bir oranda büyüme yaşıyor. Kimileri artık olgunlaşma dönemine girdiğini düşünse de Yankee Group’un yeni çalışmasına göre; ana sektörlerde yer alan şirketler için halen önemli bir potansiyel bulunuyor.

Mobil ekonomi 2017 yılında 3,1 trilyon dolar değere ulaşacak. Bu rakam da Yankee Group’un 2012 yılında tahmin ettiğinden 200 milyon dolar daha fazla.

Mobil devrimde trendler ve metrikleri anlamının önemine değinen araştırma firması Yankee Group’ta Kıdemli Analiz Uzmanı Rich Karpinski, böylelikle halen mobil devrimi yaşıyor olduğumuzun anlaşılacağından bahsediyor.

Hızlı yükseliş de mobilin gelecekte tahmin edilebilir teknoloji büyümesinde ilk sırada yer almasını da bir bakıma garantiliyor.

Mobilde yükselenler

Mobil sektör, hızlı büyümenin daha yavaş bir gelişme göstereceği daha olgun bir aşamaya geçiyor. Yankee Group, mobil alanın git gide büyümesiyle, mobilde yer alan ana şirketlerin büyük zorluklarla karşılaşacağı tahmininde bulunuyor. Hangi şirketlerin ön plana çıkacağı, hangilerinin sona yaklaşacağı ortaya çıkacak. Bu anlamda iki önemli etken, akıllı telefon uygulamaları ve mobil ödemeler olacak.

Karpinski, daha büyük ekrana sahip cihazlar büyük ilgi toplasa da, iPhone gibi daha küçük ekranların halen öncelikli olduğunu belirtiyor.

Genel hatlarıyla mobil pazar

‘Mobile Metrics That Matter: Growing the New Mobile Economy’ raporunda mobil cihazların ve mobil ticaret sektörlerinin beklenenden daha hızlı bir şekilde büyüdüğü ortaya konuldu. 2017 yılında ise mobil cihaz pazarının 919 milyar dolara, mobil ticaretin de 909 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Mobil genişbant piyasası, yeni mobil ekonominin en büyük sektörünü temsil etmeye devam edecek. 2017 yılında 1,21 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Mobil uygulamalar ve bulut pazarı, önemli oranda artış yaşamaya devam edecek. 2017 yılında 145 milyar dolara ulaşacağı tahminleri yapılıyor.