Skip to main content

MOBI formatının yeni Kindle’ların bazı özelliklerini desteklemediğini açıklayan Amazon, ePub’a yöneliyor.

Amazon, Kindle kullanıcılarına gönderdiği bir e-posta ile Kindle e-kitap okuyucuların Ağustos ayından itibaren MOBI formatını (.mobi ve .asw uzantılı e-kitaplar) desteklemeyeceklerini duyurdu. Gönderilen e-postaya göre, kullanıcıların halihazırda Kindle cihazlarında yer alan kitaplar bu değişiklikten etkilenmeyecek. Bu değişiklik kapsamına Send To Kindle (Kindle’a Gönder) özelliğinin de MOBI formatındaki dosyaların gönderimi için kullanılamayacağı açıklandı.

MOBI formatının eski bir format olduğunu ve yeni Kindle cihazlardaki bazı özelliklerin kullanımlarına engel olduğunu açıklayan şirket, uzun zamandır beklenen bir başka haberi de Kindle kullanıcılarına iletti: Kindle, EPUB (.epub uzantılı e-kitaplar) formatını destekleyecek. EPUB formatındaki e-kitaplar Send to Kindle özelliği kullanılarak e-posta ile e-kitap okuyuculara gönderilebilecek.

Öte yandan, Kindle kullanıcıları, Send to Kindle uygulamasının PC ve Mac versiyonlarını kullanarak ePub formatındaki e-kitapları Kindle cihazlarına gönderebilecek, ePub formatlı e-kitapları Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen Kindle uygulaması ile görüntüleyebilecekler.