Skip to main content

Parolaların kolayca aşılabilir oluşu üç teknoloji devini aynı amaçta birleştirdi.

Apple, Google ve Microsoft, dünyanın parolalara bağımlılığını azaltmayı amaçlayan endüstri birliği FIDO Alliance ve World Wide Web Konsorsiyumu tarafından belirlenen standartlara göre oluşturulmuş ve halihazırda kullanılmakta olan parolasız giriş sistemlerine desteklerini artırma kararı aldılar. Üç şirket parolasız bir gelecek için çalışacak ve bu çalışmalar milyarca cihazı etkileyecek. Parmak izi tarama, yüz tanıma ve cihaz PIN’i kullanımı halihazırda kullanılmakta olan parolasız giriş yöntemleri arasında yer alıyor.

Şirketler bir süredir parolasız sistemler üzerine çalışmalar yürütüyorlar. Microsoft, 2020 yılında yaptığı bir açıklamada 150 milyondan fazla kullanıcısının parmak izi ve yüz tanıma ile giriş yapılmasını sağlayan Windows Hello’yu kullanmaya başladığını açıklamış; Apple ise geçtiğimiz yıl iCloud Keychain üzerinde yaptığı çalışma ile kullanıcılarının kullanıcı adlarını onaylamalarının ardından FaceID ya da TouchID ile giriş yapmalarına olanak sağlamıştı. Google ise 2023 yılına kadar parolasız giriş sistemlerini kullanıcılarına sunmaya başlayacağını açıkladı.

Kaynak: Apple, Microsoft and Google announce plans to enable passwordless authentication for billions of devices – VentureBeat