Skip to main content

Microsoft’un geliştirdiği yapay zeka yazılımı Tay, Twitter’de küfredip, ırkçı siyasi yorumlar yapmaya başladı. Detaylar haberimizde…

Microsoft, geliştirdiği yapay zeka yazılımı Tay adını verdiği chatbot için, Twitter’da hesap açmış ve insanları Tay ile sohbet etmeye davet etmişti. Microsoft internet ortamında yöneltilen soruları yanıtlayabilen yapay zeka ürünü chatbotlarla bir proje tasarladı. Projede 18-24 yaş aralığındaki gençleri hedef alan Microsoft, Tay’in amacının “gündelik, esprili sohbetler yapmak” olduğu belirtmiş ve şöyle demişti: “Tay ile ne kadar çok sohbet ederseniz o kadar akıllı olacak ve sizinle, size özel bir iletişim kuracak.”

tay

tay4

Microsoft’un yapay zekası, Twitter’da kullanıcılarla chat yapması için devreye alınmasından daha 24 saat geçmeden küfretmeyi öğrendi. Tay’a “Nazi sempatizanı” ve “ırkçı” mesajlar yazmayı öğreten kullanıcılar tartışmalı siyasi yorumların yapılmasına sebep oldu. Yaşanan gelişmeler üzerine Microsoft, sohbetlere müdahale ederek üzerini kapamaya çalışsa da konuyla ilgili sorulan sorulara “bazı düzenlemeler yaptıklarını” bildirmekle yetindi.

tay2

tay3

Twitter kullanıcıları Microsoft’un müdahalesini eleştirerek #justicefortay (#tayiçinadalet) kampanyası başlattı, yazılım devinden yapay zekanın “doğruyu ve yanlışı kendi kendine öğrenmesine izin vermesini” talep ettiler.