Skip to main content

Geçtiğimiz Ağustos ayında 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak dünya genelinde tüm şirketleri geride bırakan Apple, koltuğunu Microsoft’a kaptırdı.

Ağustos ayı başında 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan teknoloji devi Apple, Google, Amazon ve Microsoft ile girdiği yarışta zirveye yerleşmiş ve teknoloji tarihinin ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olmayı başarmıştı. Geçen süre içinde Eylül ayında yeni iPhone’larını piyasaya süren şirketin, beklenen satış rakamlarına ulaşamayınca hisse fiyatlarının düşmesi sürpriz olmadı. Bu durum, yazılım devi Microsoft’un 753 milyar dolarlık piyasa değeri ile Apple’ın önüne geçmesine neden oldu.

Apple, Eylül ayındaki etkinliği ile tanıttığı yeni iPhone’ları ;  iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR  modellerini sadık müşterilerinin bile beklemediği bir fiyat politikasıyla satışa sundu. Uygun fiyatıyla daha çok tercih edilmesi beklenen iPhone XR fiyatının bile Amerika’da 749 dolardan satışa sunulması, iPhone satış grafiğinin düşmesine neden oldu. Hal böyle olunca Apple üretimi yavaşlatma kararı aldı. Diğer taraftan dünya çapında yaşanan ekonomik resesyon dalgası ve ABD-Çin arasındaki gerilim, Apple’ın satışlarının azalmasına neden oldu.

Microsoft ise son birkaç yıldır süren başarısını sürdürerek 753 milyar dolar piyasa değeri ile ezeli rakibi Apple’ı geride bıraktı. Microsoft’un önümüzdeki aylarda 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk şirketlerden biri olacağı belirtiliyor.