Skip to main content

Microsoft, yapay zekâ şirketi G42’ya 1,5 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Yapay zekâ şirketlerine yatırım yapmayı bir alışkanlık haline getiren ABD’li teknoloji devi Microsoft, bu sefer gözünü Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) çevirdi ve yapay zekâ şirketi G42’ya 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre; bu stratejik yatırım, BAE’nin küresel bir yapay zekâ merkezi olarak konumunu güçlendirecek ve ortaklar ile müşterilere inovasyon yapma ve büyüme konusunda daha fazla fırsat sağlayacak.

Açıklamada Microsoft’un G42’nin azınlık hissesine sahip olurken Microsoft Başkanı Brad Smith’in de G42’nin yönetim kuruluna katılacağı ifade edildi.

Microsoft’un paylaştığı bilgilere göre G42, yapay zekâ uygulamalarını ve hizmetlerini Microsoft’un bulut hizmeti Azure üzerinde çalıştıracak ve küresel kamu sektörü müşterilerine ve büyük işletmelere gelişmiş yapay zekâ çözümleri sunacak. G42 ve Microsoft ayrıca Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika’daki ülkelere gelişmiş yapay zekâ ve dijital altyapı getirmek için birlikte çalışacak. Bunun yanı sıra iki şirket, BAE’de yapay zekâ becerilerini artırmak için geliştiricilere yönelik 1 milyar dolarlık bir fon kurulmasını destekleyecek.

Kaynak: Microsoft to invest $1.5bn in Abu Dhabi AI group G42 – Financial Times