İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 05.07.2017 - 11:46

Microsoft’ta yeniden yapılandırma planları

Microsoft bulut-öncelikli bir firma olma yolunda hızla ilerliyor ve satış ekibini yeniden yapılandırıyor.

Yabancı medyayı takip edenler geçtiğimiz hafta içinde Microsoft’un yeniden yapılanmaya gideceğine dair haberleri görmüştür.  3 Temmuz’da Nasdaq’ın blog’unda yayımlanan bir haber-yorumda da yeniden yapılandırmayla ilgili bir görüşe yer veriliyor. Nasdaq’ın blog’un yanı sıra Investopedia ve InvestorPlace gibi yayınlarda yazıları yayımlanan Richard Saintvilus’a göre, Microsoft’un yeniden yapılandırmaya ilişkin planı bugün açıklaması bekleniyor. Plan, Microsoft’un buluta yoğunlaşmasını ve bunun paralelinde firmanın satış ekibini bulut yazılımı satmaya yönlendirmesini  öngörüyor.

Microsoft’un gelirlerinin yüzde 34’ü buluttan

Microsoft benzer yeniden yapılandırmaları  2015 ve 2016’da da yapmış ve 2015’te 19 bin, 2016’daysa 7 bin 800 kişiyi işten çıkarmıştı. 5 Temmuz’da açıklanması beklenen planda işten çıkarılacak kişi ve ülke sayısı henüz bilinmiyor. Bununla birlikte, Microsoft’un 2016 yıllık raporunda 30 Haziran itibariyle firmanın 114 bin çalışanı olduğu aktarılıyor. Bu çalışanların 63 binin ABD, 51 binin ise uluslararası operasyonlarda görevli olduğunu belirtelim.

Microsoft’un bulut yazılım çözümleri şu an için toplam satışlarının yüzde 34’ünü oluşturuyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella bu satışları artırmak ve şirketi bulut-öncelikli (cloud first) hale getirmek istiyor. Bu, 2015’e oranla yüzde 20 artış anlamına geliyor. Öte yandan, Pacific Crest Securities Analisti Brent Bracelin’in yatırımcılarla paylaştığı bir araştırma notunda Microsoft Azure’un yıl sonunda Amazon Web Services’ın (AWS) gelirlerini geçeceği uyarısı yer alıyor.