Skip to main content

Bir yazılım geliştiricisi, Windows 11’in Dosya Gezgini’nde sekmelerin kullanılabildiğini keşfetti. Windows kullanıcıları tarafından uzun süredir beklenen bu özellik, Windows 11 ile birlikte gerçek olabilir.

Bir yazılım geliştiricisi olan Rafael Rivera, Windows 11’in Dosya Gezgini’nde sekmelerin yer aldığını fark etti. Rivera’nın en güncel Windows 11 test sürümünde keşfettiği bu özellik, Microsoft’un yeni işletim sistemi için teste aldığı fakat açıklamadığı pek çok deneysel özellikten biri olabilir.

Microsoft, uygulama içi sekme kullanımı konusunda daha önce de çalışmalar yapmış, hatta Windows 10’da Sets adıyla bu özelliği denediğini duyurmuş olsa da bu projeden vazgeçmişti. Windows 95’ten bu yana var olan Dosya Gezgini, Windows işletim sisteminin temel uygulamalarından biri olmakla birlikte, pek çok tasarımcının da hedefi olmuştu. Yıllar içerisinde Dosya Gezgini’nin nasıl olması gerektiğine dair pek çok tasarım yapılırken, bazı uygulama geliştiricileri de kendi Dosya Gezgini alternatifi uygulamalarını yaratıp diğer kullanıcıların kullanımına sunmuşlardı.

Windows kullanıcıları uzun süredir Microsoft’tan Dosya Gezgini’ne sekmeler eklemesi konusunda talepte bulunuyorlardı. Öte yandan Windows Insider yöneticilerinden Amanda Langowski, geçtiğimiz ay, sadece, tam sürümlere eklenmesi için özellikle çaba gösterilen ve bu yüzden teste alınan özellikler hakkında açıklamalar yapacaklarını söylemişti. The Verge, bu iki bilgiye dayanarak, Langowski’den Dosya Gezgini’ne eklenen sekmeler hakkında yakın zamanda bir açıklama yapmasını bekliyor.

Kaynak: Windows 11 is getting tabs in File Explorer – The Verge