Uncategorized

DigitalAge | 17.09.2012 - 11:23

Microsoft Visual Studio’nun yeni sürümü

Microsoft, uygulama oluşturma ve yönetimi için tümleşik geliştirme çözümü olan Visual Studio 2012 ve .NET Framework 4.5’i tanıttı. Visual Studio 2012, müşterilerin her zaman açık, her yerden erişilebilen ve veri işleme açısından akıllı uygulamalara yönelik ihtiyacını karşılayan, ikna edici modern uygulamalar oluşturulması açısından en zengin geliştirme ortamını sunuyor. En kapsamlı ve en geliştirilmiş araç seti […]


Microsoft, uygulama oluşturma ve yönetimi için tümleşik geliştirme çözümü olan Visual Studio 2012 ve .NET Framework 4.5’i tanıttı. Visual Studio 2012, müşterilerin her zaman açık, her yerden erişilebilen ve veri işleme açısından akıllı uygulamalara yönelik ihtiyacını karşılayan, ikna edici modern uygulamalar oluşturulması açısından en zengin geliştirme ortamını sunuyor.


En kapsamlı ve en geliştirilmiş araç seti
Microsoft Geliştirme Bölümü, Kurumsal Başkan Yardımcısı S. Somasegar, geçen hafta ortasında yapılan tanıtım toplantısında “Bugün artık yazılım geliştiriciler, kullanıcıların herhangi bir cihazdan, istedikleri anda bilgiye kolayca erişmesini sağlayan bulut hizmetlerine bağlı, modern istemci uygulamalarını oluşturma fırsatına, daha önce hiç olmadığı kadar sahip bir hale geldi. Visual Studio 2012 ve .NET Framework 4.5’in çıkışıyla birlikte sunulan, şu ana kadarki en kapsamlı ve en geliştirilmiş araç setimiz, aynı zamanda Microsoft’un en yeni ve en büyük platformlarını hedefleyen tümleşik geliştirme deneyiminin de en önemli öğesini oluşturuyor” diye konuştu.

Mobil özellikleri
Visual Studio 2012’nun yazılım geliştirme takımlarının modern cihazlar ve platformlara yönelik ölçeklenebilir, yüksek kaliteli uygulamaları, hızla oluşturabilmek için ihtiyaç duydukları işbirliği ortamını elde etmelerine yardımcı olduğunu belirten AT&T Cihaz Operasyonları ve Geliştirici Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Carlton Hill, “Visual Studio 2012 ile SMS/MMS, ödeme ve ses tanıma gibi popüler uygulamalarımıza kolayca erişen geliştiriciler uygulamalarına heyecan verici mobil özellikler katabiliyorlar ve günümüzün giderek artan mobil işgücü için değerli kullanım senaryolarını çalıştıran yenilikçi uygulamalar oluşturabiliyorlar” dedi.

Türkiye’den 3 bin 500 yazılım geliştirici denedi
Türkiye’den de şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 500 yazılım geliştiricinin Visual Studio 2012’yi beta, RC ve RTM aşamalarından beri indirerek denemeye başladığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Uygulama Platformu Ürün Yöneticisi Gökben Utkun ise, “Visual Studio 2012, önemli paydaşlarla daha fazla işbirliğinin mümkün olduğu bir ortam sağlayarak geliştiricilere, en yüksek kaliteye sahip uygulamaları daha hızlı bir piyasaya çıkış süresiyle sunmalarına yardımcı oluyor” diye konuştu. 
Uygulamalar için modern yaşam döngüsü yönetimi 
Visual Studio 2012 herhangi bir ekibin; yenilikleri daha hızlı gerçekleştirilmesini, risklerin azaltılmasını ve müşterileri ayrım gözetilmeksizin güçlendiren yüksek kaliteli uygulamaların sunulmasında sürekliliği sağlayan ‘Modern Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi’ pratiklerini benimsenmesini kolaylaştırıyor.
Takımsal ve işlevsel tümleştirme engellerini ortadan kaldıran araç ve iş akışları sayesinde sürekli tümleştirme ve tümleşik kalite ölçüm raporları gibi komple uygulama yaşam döngüsü kalitesi sağlanıyor. 


.NET Framework 4.5 de geldi
Visual Studio 2012 ile birlikte duyurulan .NET Framework 4.5 ise geliştiricilerin istemcide (Windows Forms, WPF, Windows 8 Store Apps), yerinde (Windows Server) ve bulutta (Windows Azure) uygulama oluşturabilmesi için en zengin ve en verimli yolu sunuyor.
.NET Framework 4.5’in geliştirilmiş yetenekleri arasında performans iyileştirmeleri, asenkron ve paralel programlamanın kolaylaştırılması yer alıyor. Ayrıca .Net Framework 4.5, istemci için Windows 8 Store Apps açısından .NET ve XAML işlevselliğini de getiriyor. .NET Framework 4.5, sunucu üzerinde ASP.Net, WIF (Windows Identity Foundation), Entity Framework ve WCF’yi (Windows Communication Foundation) çalıştırıyor. Bunlara ek olarak, Windows Azure ise bulut için Windows Azure SDK for .NET ile tam bir .NET geliştirme desteğini sunuyor.